Kazaklardan Abhazya’ya omuz, Gürcistan’a gözdağı

Sohum/Ajans Kafkas – Rusya Federasyonu’ndaki Uluslararası Kazak Birliği de Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması çabalarına ortak olurken olası bir savaşta Abhazları savunmaktan geri durmayacaklarını da ilan etti.

Uluslararası Kazak Birliği Başkomutanı Korgeneral Aleksander Demin, Gürcistan’a ‘Abhazya’yı yeniden ele geçirme ve halkına boğun eğdirme sevdasından vazgeç’ diye seslendi.

Gürcistan’ın işgaliyle başlayan 1992-1993 savaşında Abhazya’ya gönüllü savaşçı gönderen ve bu uğurda kayıplar veren Kazakların temsilcisi, dün Sohum’da yayımladığı mesajında "Abhazya halkı kendi kaderini kendisi çizecektir. Sivil hayatta düzeni kendisi sağlayacaktır. Sizin sadece bu küçük ülkeyle dostluk ilişkileri kurmayı istemeniz aydınlık ve halklarımıza yarar getirecektir" dedi. Demin, Gürcü yönetimi ve halkına “Uluslararası Kazak Birliği, güçlü Kazak ordusu size saygısını ifade ediyor. Gürcü hükümeti ve halkının mesajımızı anlamasını ulut ediyoruz. Biz Kazaklar, küçük ama bizim için kardeş olan Abhazya’yı korumak için savaşa katılmayı çok da istemiyoruz. Bizler sadece halklarınız arasında barış ve dostluk istiyoruz" uyarısı yaptı. KU/ÖZ/FT