Karasin: Tiflis, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını kabullenmeli  

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin, “Gürcistan’ın, Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığına alışması lazım” dedi.  

 

Rusya ile Güney Osetya arasında imzalanan işbirliği ve entegrasyon anlaşmasına, Gürcistan hükümetinden gelen tepkilerin anlamsız olduğunu kaydeden Karasin, “Artık altı buçuk yıldır, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsız Kafkasya devletleri olarak geliştiğine, geri kalan her şeyin ise bunun sonuçları olduğuna alışmak lazım. İmzalanan anlaşma devletlerarası bir anlaşmadır ve başka bir şekilde yorumlanamaz. Umuyorum ki, Tiflis’ten ve diğer bazı başkentlerden gelen bu gergin duygusallığı atlatırız ve bugün halen Rusya-Gürcistan arasında çözemediğimiz konularla ilgili normal diyaloga döneriz” dedi.

 

Gürcistan ile diyaloga devam etme niyetinde olduklarının altını çizen Grigori Karasin, Abhazya ve Güney Osetya konularının Gürcü iç siyasetinde rekabet aracı edilmesini ima ederek, “Gürcistan’ın iç politika süreçlerine girmek istemiyorum, ama umuyorum ki içerideki mücadele dış politikaya etki etmez, çünkü iç politika süreçlerinin etkisi bazen devletin uzun çizgisi için zararlı olabiliyor” açıklamasında bulundu.

 

Kavpolit, Ajans Kafkas