İngiliz elçiye göre Abhazya’ya ambargo iyiydi!

Sohum/Ajans Kafkas – Britanya’nın Tiflis Büyükelçisi Denis Keefe Abhazya’ya gidip bu ülkeye 1995’ten beri dayatılmış ambargoyu savundu.

Dün Sohum’da Başbakan Aleksander Ankvab, Dışişleri Bakanı Sergey Şamba ve Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba ile ayrı ayrı görüşen Keefe, Rusya’nın Bağımsız Devletler Topluluğu kararıyla Abhazya’ya dayatılmış ambargoyu tek taraflı kaldırmasının Gürcistan’la ilişkileri kızıştıracağını ve bölgede gerginliği artıracağını belirterek şöyle dedi: "Ekonomiyi ve entelektüel potansiyeli geliştirme isteğinizi anlıyoruz, ama en önemli görev Gürcü-Abhaz ayrılığının barışçıl çözümüdür."

Elçi, BM Genel Serketeri’nin Gürcistan’ın Dostluk Grubu’nun da Gürcü-Abhaz sorununun barışçıl çözümüne hizmet edeceğini söyledi.

Ankvab ise, Avrupa devletlerinin Abhazya’ya ambargonun kaldırılmasına gösterdikleri tepkiye şaşırdıklarını belirterek elçiye sordu: "O zaman, hümanizm, demokrasi, insan haklarını savunmanın ne anlamı kalıyor? Abhazya daha kaç sene, ekonomiye zarar veren abluka altında yaşamalı? Abhazya halkının normal bir yaşam sürmesi yasak mı?"

 Ankvab Dostluk Grubu’nda yer alan ülkeleri de Gürcistan’a destek çıkıp tarafsızlıklarını yitirdiklerini, tutumlarının samimi olmadığını söyledi.

Britanya elçisi, ülkedeki ekonomik durum ve Gal’deki Gürcüler ve pasaport dağıtımı gibi meseleleri de gündeme getirdi. Ankvab tatil sezonuna hazırlandıklarını ve turist sayısında artış beklediklerini belirtirken Gal bölgesinde durumun istikrarlı olduğunu, kimseye zorla pasaport dağıtılmadığını söyledi. Britanya elçisi daha sonra Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba ile görüştü. Aşuba da Abhazya’nın yeni bir savaş çıkmaması konusunda Rusya’yı garantör ülke olarak gördüğünü aktardı.

Dostluk Grubu’nun barışçıl çözüm olarak sadece Abhazya’nın Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne döndürülmesini gördüklerini belirten Aşuba "Abhazya hiçbir zaman Gürcistan bütünlüğüne geri dönmeyecek. İki tiran -Stalin ve Beriya- tarafından kurulmuş olan devletin yeniden inşası konusundaki Batı’nın ısrarlı isteği şaşırtıyor" dedi.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba da Keefe’e Dostluk Grubu’nun tavırlarıyla tek taraflı olduğunu ortaya koyduğunu, müzakere sürecinde objektif arabulucu vasfını yitirdiğini söyledi. Şamba, Abhazya’nın kendi çözüm planı ‘Geleceğin Anahtarı’nı yazılı olarak sunduğunda kimsenin bunu müzakereye yanaşmadığını ama Gürcistan’ın Abhazya’ya özerklik vaat eden teklifi söz konusu olunca herkesin ‘mükemmel plan’ diye görüşme çağrısı yaptığını söyledi. Şamba, Kosova örneğinden sonra müzakere sürecindeki arabulucuların tek taraflı tutumlarına bağlı olarak Abhazya’nın da uluslararası kurumlara ilgilerinin kaybolduğunu ifade etti. KU/ÖZ/FT