‘Düşürülen uçak İsrail yapımı’

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya bugün Oçamçıra bölgesinde düşürülen casus uçağının enkazını bulup gazetecilere gösterdi.

Gürcistan Savunma Bakanlığı’nın “Uçak düşürülmedi” açıklamasının ardından Abhazya Savunma Bakanlığı, Karadeniz’e düşen uçağın enkazına ulaştıktan sonra insansız casus uçağının İsrail şirketi ELBIT tarafından yapılmış olduğunu kaydetti.

Gazetecilere kanat ve gövde parçaları gösterilen uçakla ilgili bilgi veren Savunma Bakan Yardımcısı Garik Kupalba’a göre uçak bugün yerel saatle 12.15’te kıyıdan 600 metre içerde Oçamçıra bölgesinde 4.5 km yüksekten uçarken düşürüldü. Kupalba, "Enkaz üzerindeki incelemeler uçağın İsrailli şirket ELBIT Systems tarafından yapıldığını gösteriyor. Seri numarası 551 ve Gürcistan Hava Kuvvetleri’nin hizmetinde” bilgisini verdi.

Geçmiş hava ihlallerine de değinen Kupalba şöyle dedi:

"Geçen yazdan beri Gürcistan Hava Kuvvetleri’ne ait insansız casus uçakları topraklarımız üzerinde uçuyor. Şimdiye dek defalarca müzakere sürecinde yer alan arabulucular, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Barış Gücü ve BM Gürcistan Misyonu’nu bu konuda uyardık ama olumlu sonuç alamadık. Yine 2007’de Oçamçıra bölgesinde uçan bir insansız uçağa ateş açmıştık. Gürcistan’ı sadece casus uçakları değil sivil uçakları da uçurmaması konusunda bir kez daha uyarıyoruz.”

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, 3 Ekim 2007’de NATO, Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu, BDT Barış Gücü ve BM Gürcistan Misyonu’na mektup yazarak casus uçaklarıyla hava sahası ihlaline dikkat çekip, buna son verilmesi için gereken adımların atılmasını istemişti. Ağustos 2007’de Kodor bölgesine havadan bazı cisimler düşmüştü. Tiflis bunların düşürülen Rus uçağına ait olduğunu öne sürmüştü. (Ajans Kafkas)