Duma’dan Abhazya’ya tam gaz destek

Moskova/Ajans Kafkas – Rusya’nın resmi kurumları, Vladimir Putin’in devlet başkanlığı koltuğuna veda etmeden imzaladığı Abhazya ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararını  yerine getirmek için kolları sıvarken Duma’dan Sohum’a destek açıklamaları eksik olmuyor.

Duma Kültür Komitesi Başkanı Grigori İvliyev bu yaz Abhazya’da bazı ortak kültürel faaliyetlere imza atacakları haberinin verirken "Bu ilişki bölgede barış ve aydınlanmaya yardımcı olacaktır” dedi. İvliyev, Rusya ve Abhazya halkları arasında asırlardır kültürel, sanatsal ve dinsel bağlar olduğunu ve bunların koparılmasının mümkün olmadığını söyledi. İvliyev, temmuzda Abhazya’da düzenlenecek kültürel aktivitelere Rusya’dan siyasetçi ve işadamlarının da katılacağını belirtti.

Duma Bağımsız Devletler Topluluğu’yla İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Kontstantin Zatulin de Abhazya halkının bağımsızlık yönündeki özgür iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek şöyle dedi: “15 yıldır bağımsızlığını sağlamış olan Abhazya’nın tanınmış olması sadece Abhazya değil Rusya ve Gürcistan için de meseleleri kolaylaştıracaktır. Kendi kendini idare etme hakkı Rus veya Gürcü halkları kadar Abhazların da hakkı.”

Duma Başkan Yardımcısı ve olimpiyat şampiyonu Svetlana Jurova da "Abhazya 2014 Soçi Olimpiyatlarının yapılacağı yere yakın olması nedeniyle önemli. Abhazya Rusya’nın komşu bölgesi ve Soçi’de yapılacak olimpiyatlar konusunda her tür yardıma hazır" diye konuştu.

Duma’daki sivil birlikler ve dini örgütlerden sorumlu komitenin başkan yardımcısı Sergey Markov da, “Rusya Abhazya’nın turizm ve tarımcılık konusunda gelişmesine yardımcı olmalı” ifadelerini kullandı. Abhazya ile Rusya sınırındaki geçiş prosedürlerinden de hoşnut olmadığını belirten Markov, “Rusya vatandaşları sınırda her iki tarafta da sıkıntılara maruz kalıyor. Sınırdakilerin kardeş halklara muamele ediş şekillerinden utanıyorum. Geçiş noktalarında normal yollar olmalı. Rusya, Abhazya’daki Rusya vatandaşlarına tüm dünyada özgürcü hareket edebilme imkanı sağlamalı” dedi.

Markov, Avrupalı elçiliklerin Rus pasaportu taşıyan Abhazyalılara Abhazya’da kayıtlı oldukları bahanesiyle vize vermediklerini de kaydetti. Uluslararası alanda tanınmayan Abhazya, yabancı ülkelere seyahat sorununu halledebilmek için vatandaşlarının Rusya pasaportu alarak çifte vatandaş olmasına izin veriyor. Bu şekilde nüfusun yüzde 80’ine yakını aynı zamanda Rusya vatandaşı. NVSTGRZY/ÖZ/FT