Duma tanımayı değil ilişkiyi tartışıyor

Moskova – Rus parlamentosunun alt kanadı Duma Abhazya, Güney Osetya ve Transdinyester’in bağımsızlığın tanınması taleplerini görüşmeye başladı. Duma’da müzakereye açılan öneri ise üç cumhuriyetin tanınmasını öngörmüyor.

Bunun yerine ‘de facto’ cumhuriyetlerle ilişkilerin geliştirilmesi için bir dizi öneri yer alıyor. Öneri paketinde üç cumhuriyette diplomatik temsilcilik açılması, insani ve ekonomik yardımların artırılması, Rusya’ya yapılacak ithalatta vergi muafiyeti, Rusya’nın Sohum, Tshinval ve Trispol’le ilişkilerindeki formatın değiştirilmesini içeriyor.  Toplantı öncesinde Abhazya, Güney Osetya ve Transdinyester liderleri Sergey Bagapş, Eduard Kokoyti ve İgor Smirnov tanınma talebiyle Rusya parlamentosuna ortak başvuruda bulundu.

Yarın da devam edecek olan Duma’daki müzakerelere Güney Osetya Parlamento Başkan Yardımcısı Yuri Dzidtsoytı, Karma Kontrol Komisyonu Eşbaşkanı Boris Çoçiyev, Dışişleri Bakanı Murat Cioyev, Devlet Enformasyon ve Basın Komitesi Başkanı İrina Gagloyeva de katılıyor. (Ajans Kafkas)