Çirikba: Gürcistan, Abhazya’yı tanıyana kadar ticari ilişki olmayacak

Moskova/Ajans Kafkas – Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Gürcistan ile barış anlaşması imzalanıncaya kadar, ticari ilişkilerin söz konusu olamayacağını açıkladı.


Vyaçeslav Çirikba önceki gün Moskova’da yaptığı basın açıklamasında, Gürcistan ile barış anlaşması imzalanıncaya kadar, ticari ilişkilerin söz konusu olamayacağını belirtirken, Saakaşvili yönetiminde bu adımın atılmasını beklenmediğini kaydetti. Bakan Çirikba “Abhazya ve Gürcistan arasında, sınırda resmi olmayan bir ticaret var. Bu ticaret, küçük seviyeli kaçakçılık, sebze meyve alım satımı şeklinde. Barış anlaşması imzalanıncaya kadar resmi ticari ilişkiler kurulamayacak” dedi.

 

“Gürcistan, Abhazya’ya ulaşım ambargosu uygulayarak kendisini çıkmaza sokuyor” diyen Çirikba, Gürcistan’da yapıcı siyasetçilerin ortaya çıkması ile değişimin gerçekleşeceği tahmininde bulunuyor: “Gürcistan’da Abhazya ile ilgili tartışmalar, tanıma aşamasına gelene kadar devam edecek. Birbirimizi tanımamız ve görüşmemiz elbette daha iyi. Ancak yönetimde güvenilecek kişiler yokken bu olmayacak”

 

Çirikba açıklamasında, Gürcistan’ın mülteci sorununu politize ettiğini de söyledi: “Gürcistan bu meseleyi sadece insani bir sorun olarak algıladığını söylüyor ama gerçek bu değil. Konu güvenlik meselesini de içeriyor. Mültecilerin Gal bölgesine aşama aşama dönmesiyle ilgili anlaşma imzalandı. Biz tek taraflı olarak mültecileri döndürüyoruz, ancak Gürcistan bunu tanımıyor”

 

Abhazya’da yaklaşık 70 bin Gürcünün yaşadığı bilgisini veren Çirikba, “Parlamentomuzda Megreller var, üniversitelerimizde Gürcü öğrenciler için kontenjan var. Onların yeniden entegre olmaları ile ilgili politika başarılı şekilde yürütülüyor” dedi.

 

Cenevre görüşmeleri ile ilgili olarak Çirikba “Cenevre sürecinin siyasi bir çıkmazda olduğunu savunan uzmanlara katılıyorum. Taraflar birbirine yaklaşamıyor, orta yol bulunamıyor. Yine de sabırla müzakerelere devam etmeye hazırız” açıklamasında bulundu.

 

Çirikba ayrıca, Abhazya’yı tanımayı düşünen ülkelere yönelik ABD dışişleri bakanlığı düzeyinde şantaj ve tehditler yapıldığını belirtti.

 

Çirikba Moskova’da eğitim gören Abhazyalı öğrencilerle de bir araya geldi. Moskova ziyareti hakkında öğrencilere bilgi veren Çirikba, öğrencilerin hangi yabancı dilleri bildiğini öğrenmek istedi ve diplomatik ilişkiler açısında yabancı dillerin önemine değindi. Moskova Devlet Üniversitesinde 18, Diplomasi Akademisinde ise 10 Abhazyalı öğrenci eğitim görüyor. APSNPRS/ÖZ/YA