Bugünlerde Batı’nın bir ayağı hep Abhazya’da

Sohum/Ajans Kafkas – Avrupa ülkelerinin, uluslararası alanda bağımsızlığının tescili için uğraşan ve Rusya ile kritik ilişkilerin eşiğinde olan Abhazya’ya ziyaretleri sürüyor.

Dün Avrupa Parlamentosu heyeti ve İsviçre’nin Tiflis büyükelçi yardımcısı Nikulin Yeger Abhazya’ya konuk oldu.

Yeger Sohum’da Dışişleri Bakanı Sergey Şamba ile İsviçre’nin Abhazya’daki sosyal yardım projelerini görüştü. Yeger, İsviçre’nin sosyal projelere desteğinin süreceği garantisi verirken Şamba da bu işbirliği için teşekkür etti.

Avrupa Parlamentosu (AP) heyeti ise Gürcü nüfusun yaşadığı Gal bölgesinde incelemelerde bulundu. AP Güney Kafkasya Komisyon Başkanı Marianna Isler Beguin’in başkanlığındaki heyet, Abhazya devlet başkanının Gal özel temsilcisi Ruslan Kişmariya,  Dışişleri Bakan Yardımcısı Daur Kove ve yerel sivil örgüt temsilcileriyle bir araya geldi. Heyet Abhaz yetkililerden Gürcü-Abhaz sorununun çözümüne ilişkin yaklaşımlarını dinlerken Gal bölgesinin gelişimi, Gürcüce eğitim ve yerel nüfusun diğer sorunlarıyla ilgilendi. Görüşmenin ardından gazetecilere bir açıklama yapan Kişmariya, "Avrupa Parlamentosu temsilcileri bu sefer, nasıl bir gelecek öngördüğümüzü, ayrılık sorununun çözümü konusunda Gürcü tarafının sunduğu teklifi nasıl değerlendirdiğimizi sordular. Biz de Abhazya’nın hiçbir zaman Gürcistan’a dönmeyeceğini, devletlerarası iyi komşuluk ilişkilerini inşa etme ve diyalogda bulunmaya hazır olduğumuzu söyledik" dedi.

25 Nisan’da da Britanya’nın Tiflis elçisi Denis Keefe Sohum’u ziyaret edip Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içerisindeki Batı destekli çözüm planını pazarlamaya çalışmıştı. Keefe, Rusya’nın Abhazya’ya dayatılmış ambargoyu tek taraflı kaldırmasının da barışçıl çözümü engelleyeceğini iddia etmişti. ÖZ/FT