Bagapş’tan Moskova’ya kritik ziyaret

Sohum – Kafkasya’da yeniden suların ısınmasının ardından Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Rusya’da yeni dönemle ilk resmi temasını gerçekleştirmek üzere bugün Moskova’ya giderken ziyarete Kommersant gazetesinin “Abhazya ile Gürcistan arasındaki bir barış anlaşması taslağı Rusya ile müzakere edilecek” iddiasının gölgesi düştü.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, Kommersant’ın haberini yalanlayarak Bagapş’ın Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in devlet başkanıyken Abhazya ile Rus arasında ilişkilerin geliştirilmesi yönünde verdiği talimatın uygulanmasıyla ilgili meseleleri görüşmek üzere bu ziyareti gerçekleştireceğini söyledi.

Şamba, Bagapş’ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’ la Abhazya ile doğrudan ‘kurumsal’ ilişkilerin kurulması önerisini ele alacağını kaydetti. Şamba, Kommersant’ın “Bagapş Rusya’dan Abhaz-Gürcü barış anlaşmasına onay almaya çalışacak” şeklindeki iddiasına “Devlet başkanı sadece Putin’in talimatını tartışmak üzere Moskova’ya iş ziyaretinde bulunacak” yanıtını verdi.

Kommersant’a göre Gürcistan’ın BM daimi temsilcisi Irakli Alasanya, geçen hafta Sohum’a yaptığı ziyaret sırasında Abhaz yönetimine geniş çaplı bir barış anlaşması önerisi sundu. Öneride 1992-1993 savaşında Abhazya’yı terk etmiş Gürcü mültecilerin dönüşlerine karşılık iki ülke arasında Rusya’nın da dillendirdiği saldırmazlık anlaşması imzalanması ve Gürcü güçlerin Kodor’dan çekilmesinin yer aldığı belirtildi. Bagapş da Sohum ile Tiflis arasında bir anlaşma olmadığını belirtip “Abhazya tam bağımsızlıktan azına asla razı olmayacak” dedi. Abhazya lideri “Bizim pozisyonumuz şu, önce Gürcistan Kodor’dan silahlı güçlerini çekmelidir, ancak ondan sonra biz müzakereye hazır oluruz” diye konuştu. (Ajans Kafkas)