Bagapş yıllık konuşmasını yaptı, hedefleri koydu

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, dün parlamentoda yıllık konuşmasını yaparken ülkenin odaklandığı hedefleri de anlattı. Rusya’nın yeni açılımlarının Abhazya’nın ekonomik gelişiminde önemli rol oynadığının altını çizen Bagapş, yönetimin enerjisini Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması, tecrit ve ambargonun tamamen bitirilmesi, başka ülkelerle ortaklıklar kurulması, diasporadan dönüşün hızlandırılması ve devlette reform olarak sıraladı.

Hükümetin icraatlarını değerlendiren Bagapş, 2007’de Abhazya ile Rusya ilişkilerinin düzeyinin arttığını belirterek, “Abhazya’ya sosyo-ekonomik ve kültürel alanda her türlü yardım yapılıyor” dedi.

Rusya’nın Kosova’nın bağımsızlık ilanının ardından Abhazya’ya yönelik ambargoyu kaldırmasıyla yeni bir sürecin başladığını kaydeden Bagapş, ülkenin yeniden uluslararası toplumun gündemine oturmasıyla ilgili olarak, “Kosova meselesi Abhazya’yı tanınmaya yaklaştırdı. Dünya Kosova’yı tanıyarak tarihte yeni bir sayfa açtı ve burada bağımsız Abhazya devletinin de yeri olmalı. Kosova kesinlikle, uluslararası politikada önemli tarihi bir süreç" dedi.
Müzakereler neden kesildi?
Gürcü-Abhaz müzakere sürecinin durmasının nedenlerine de değinen Bagapş, Gürcistan’ın Kodor’un üst kısmına 1994 Moskova Anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı bir şekilde asker yığarak süreci baltaladığını söyledi. Geçen yıl da Gal bölgesinde sınırı geçen Gürcü özel timinin iki kişiyi öldürüp altı Abhaz askerini esir almasıyla da müzakere sürecinin tamamen durduğunu belirten Bagapş, BM kararlarına rağmen Kodor’daki askerlerini çekmeyen Gürcistan’ın kışkırtıcı eylemlerle müzakere formatını değiştirmeyi ve fiili durumu meşrulaştırmayı amaçladığını kaydetti. Abhazya lideri müzakere sürecinin başlaması için önce Gürcistan’ın anlaşmaları ihlal eden tutumuna son vermesi gerektiğini vurguladı.

Bagapş "Abhazya tarafı tüm etkili uluslararası örgütleri Gürcistan’a, imzalanmış olan anlaşmaları yerine getirmesi için etkide bulunmaya çağırmaya devam etti. Çıkışlarımızın bazıları BM Genel Sekreterliği raporlarında ve BM Güvenlik Konseyi kararlarında karşılık buldu. Ancak Gürcistan müzakere sürecine katılan müttefiklerinin desteğine dayanarak tüm bu kararları görmezden gelmeye devam etti. Buna bağlı olarak da objektif olmayan arabulucuların katılımını reddetmeye hazır olduğumuzu açıkladık" dedi.
Ekonomi gelişiyor
Abhazya lideri, ekonomideki gelişmelerle ilgili olarak da şu bilgileri verdi: 2007’de son birkaç senedir görülmekte olan ekonomik büyüme devam etti. Ekonomideki gelişimin en önemli göstergesi bütçedeki büyüme. Son üç yılda bütçe 2,5 kat büyüdü. Vergi gelirleri 2007’de 1.4 kat arttı.

Sivil topluma büyük iş

Yasama, yargı, yürütme, eğitim ve sağlık alanlarındaki problemlere değinen Bagapş, ayrıca uluslararası tecrübeleri hesaba katıp daha demokratik bir toplumun inşası için devlet yönetimi ve sivil örgütlerin verimli işbirliği içinde olmasının önemine vurgu yaparak "Sivil örgütlerle aktif işbirliğinin yokluğu korkudan kaynaklanıyor. Devlet ve sivil toplum, ayrılmaz bir organdır" dedi. Sivil örgütlerine Abhazya’nın uluslararası platformlarda tanınması için büyük iş düştüğünü anlatan Bagapş, “Dünya Abhazya’yı Gürcistan’a döndürme girişimlerinin tüm Güney Kafkasya’nın yapıcı gelişimi için sürekli tehdit kaynağı olacağını anlamalı" dedi.

Bagapş konuşmasının ardından yönetimin öncelikli olarak üzerinde duracağı konuları şöyle sıraladı:

 • Abhazya’nın tanınması.
 • Ambargo rejiminin tamamıyla iptali ve Abhazya’nın uluslararası tecritten kurtulması.
 • XIX. yüzyılda sürülen Abhaz nesillerinin istikrarlı geri dönüşü için hukuki ve fiziksel şartların sağlanması.
 • Uluslararası ekonomik ve politik kurumlara entegrasyon.
 • Komşu devletler, Rusya Federasyonu ve Avrupa Birliği ülkeleri ile ortaklık ilişkileri geliştirmek.
 • Abhazya Cumhuriyeti’yle çıkarları örtüşen ortak ülkeler aramak.
 • Ülke dışındaki Abhazya Cumhuriyet vatandaşlarının haklarını sıkı sıkıya korumak
 • Güvenliğin sağlanması.
 • Tabiat ve ekonominin korunması.
 • Polis ve orduda reform.
 • Vergilendirme, eğitim sistemi, dilin gelişimi, enformasyon, teknoloji, göç politikası konusunda uluslararası uygulamaların incelenmesi ve öğrenilmesi.
 • Günümüz gerçeklerine ve taleplerine uygun olarak Abhazya’nın ekonomik gelişimi.

KU/ÖZ/FT