Bagapş: Kosova bağımsız olabiliyorsa biz de oluruz

Sohum – Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, nasıl ki Kosova bağımsız devlet olarak ortaya çıktıysa Abhazya’nın da aynısını yapabileceğini belirtirken, Rusya’dan sırf Balkanların yeni devletine intikam olsun diye tanınma beklemediklerini söyledi.

İspanyol gazetesi El Pais’e konuşan Bagapş, "Kosova bağımsız olabiliyorsa, Abhazya da olabilir. Biz bağımsız ve demokratik bir hukuk devleti istiyoruz" dedi. Gürcistan’ı ‘Avrupa tarafından gırtlağına kadar silaha boğduğu saldırgan bir devlet’ olarak niteleyen Bagapş, "Rusya’nın Kosova’nın tanınmasının intikamını almak için ABD’ye rağmen bizi tanımasını istemiyoruz. Biz bağımsızlık istiyoruz, çünkü bu bizim hakkımız. Biz geçmişte bağımsız bir devlettik" dedi.

Kosova 17 Şubat’ta tek taraflı olarak Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan ettikten sonra Türkiye ve ABD’nin yanı sıra çok sayıda AB ülkesi tarafından tanınmıştı.

Rusya ise Kosova bağımsız olmasının Abhazya ve Güney Osetya’ya da örnek teşkil edeceği uyarısı yaparak Balkanlarda yeni bir devletin doğmasına engel olmaya çalışmıştı.

Moskova, Kosova’ya karşı Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıma restini hayata geçirmek yerine iki de facto bağımsız ülkeyle ekonomik, sosyal, bilimsel ve eğitsel ilişkileri geliştirme kararını deklare etti. (Ajans Kafkas)