Avrupa Abhazya’ya merak saldı

Sohum/Ajans Kafkas – Rusya’nın Kosova’ya misilleme alarak Abhazya’ya yeni açılımlarda bulunmasının ardından Avrupa’nın Kafkasya’nın bu tanınmamış cumhuriyetine ilgisi artıyor.

Avrupa Birliği ve İsviçre temsilcileri iki ayrı heyet halinde Abhazya’yı ziyaret edip bir dizi temaslarda bulundu.

AB’nin Güney Kafkasya Özel Temsilcisi Peter Semnebi başkanlığındaki AB heyetinde Fransa’nın Tiflis Büyükelçisi Eric Fournier, AB Tiflis temsilciliğinin özel danışmanları Mark Fossett, Fredrik Wesslau ve Kaupo Kend, Stina Rascal ve Gürcistan’daki Avrupa Komisyonu temsilcisi Robert Liddell yer alıyor.

Dün Başbakan Aleksandr Ankvab ve Güvenlik Konseyi Sekreteri Stanislav Lakoba ile görüşen heyet bugün Gürcü nüfusun yaşadığı doğudaki Gal bölgesini ziyaret etti.

Maksat durumu yerinde görmek

İsviçre de Tiflis elçisi Lorendo Ambergo başkanlığında bir heyeti Abhazya’ya gönderdi. Heyet Abhazya’da 31 Mart’a kadar incelemelerde bulunacak. "Buradaki genel durumu öğrenmeye, yönetim, sivil toplum temsilcileri ve uluslararası örgütlerle görüşmeye geldik" diyen Ambergo’ya eşi Kristian Amberg-Perro, İsviçre Gelişim ve İşbirliği Acentesi’nin Güney Kafkasya temsilcisi Derek Müler ve eşi Elena Müler-Krılova eşlik ediyor.

İsviçreli diplomatlar da Stanislav Lakoba ve Dışişleri Bakanı Maksim Gvinciya tarafından kabul edildi. Bugün BM Misyonu ile görüşen heyet yarın Gal’de incelemelerde bulunacak.

Heyet 29-30 Mart’ta Sohum, Gagra ve Pitsunda’yı gezdikten sonra 31 Mart’ta Abhazya’dan ayrılacak. KU/ÖZ/FT