Ankvab, İngiltere’nin Tiflis Büyükelçisini kabul etti

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, İngiltere’nin Tiflis Büyükelçisi Judith Gough’u kabul etti.
Ankvab’ı, ‘Mşıbzia’ diyerek Abhazca selamlayan Gough, Abhazya’ya ilk ziyaretinde, ülkenin en yetkili isminden AB ile işbirliği olanakları konusunda olabildiğince fazla bilgi almak istediğini belirtti.
 

Abhazya’nın tavrı ile ilgili kilit konular üzerinde duran Ankvab ise “Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz şu anda pek iyi değil ve gelecekte de bunun değişeceğine emin değilim” dedi.

Abhazya’nın, Gürcü tarafına hizmet etmesi planlanan ‘tanımadan işbirliği’ modeli çerçevesindeki projelere ihtiyacı olmadığını belirten Ankvab, “Gerçek şu ki; Gürcistan politikalarına hizmet eden hiçbir proje Abhazya’da yaşamayacaktır. Biz oldukça zorlu bir süreçten geçtik. Bu süreç Avrupa’nın tahmin edebileceğinden çok daha fazla güçlüklerle doluydu. Tek istediğimiz sizler gibi kendi kimliğimizi koruyabilmek” şeklinde konuştu.

Ankvab ayrıca, AB ülkeleri ile bu çerçevede yapılacak görüşmeleri anlamsız bulduğunu da sözlerine ekledi.

Gough ise bu tür görüşmelerin, Abhazya’nın kendisini dünya toplumuna ifade edebilmesi açısından önem taşıdığını belirtti ve Abhazya’nın yaklaşımını dikkate alarak bir kez daha AB – Abhazya işbirliği olasılıklarını inceleme sözü verdi.

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba da Gough ve beraberindekilerle bir araya geldi. Bu görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Gough, “Abhazya’da, eğitim, kültür ve İngilizce eğitimi alanındaki projelerin gerçekleştirilebilme olasılığını öğrenmek istedik. İngilizce herkese imkanlar açan küresel bir dil. Bu yüzden uzmanlarımızın Abhazya’da İngilizce öğretimi ve modern eğitim metotları alanında çalışmasının faydalı olacağını düşünüyoruz” dedi.

 “Abhazya toplumunun Avrupa’dan izole edilmemesi gerektiği fikrinde mutabık olduğumuzu düşünüyorum” diyen Çirikba ise gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sayın Gough ile görüşmemizde Abhazya pasaportlarına İngiltere vizesi verilmesi olasılığını da gündeme getirdik. Bu konuyu İngiltere Dışişleri Bakanlığına taşımayı düşünüyoruz. Umut ediyorum ki; dikkate alınacaktır” dedi ve Abhazya ve Güney Osetya vatandaşlarına verilmek üzere Gürcistan tarafından hazırlanan ‘tarafsız’ pasaportların asla kabul edilmeyeceğini hatırlattı. APSNPRS/ÖZ/YA