Almanya’nın Tiflis Büyükelçisi Abhazya’yı ziyaret etti

Sohum/Ajans Kafkas – Almanya’nın Gürcistan Büyükelçisi Ortwin Hennig, Abhazya’da devlet başkanı, başbakan, parlamento başkanı ve dışişleri bakanı ile görüştü.

 

Almanya’nın Gürcistan Büyükelçisi Ortwin Hennig 24-25 Nisan tarihlerinde Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, Başbakan Leonid Lakerbaya, Parlamento Başkanı Valeri Bganba, Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba ve sivil toplum örgütleriyle görüştü. Henig yoğun programı dahilinde Ritsa gölünü de ziyaret etti.

 

Lakerbaya ile görüşmesinde “Ziyaretimin amacı Abhazların şu anki durumu nasıl gördükleri, gelecek perspektifleri ve Avrupa ile ilişkiler konusundaki yaklaşımlarını öğrenmek” ifadelerini kullanan Hennig, “Anladığım kadarıyla siz kendinizi Avrupalı olarak görüyorsunuz, Avrupa’ya açık olmayı, dost olmayı istiyorsunuz. Ben de Abhazya’nın daha fazla bilinmesi için tüm dünyaya daha açık olmanız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

Hennig’in devlet başkanı, parlamento başkanı ve dışişleri bakanı ile görüşmesi basına kapalı olarak yapıldı.

 

Devlet Başkanlığı Enformasyon İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, Alman diplomat, Abhazya devlet başkanının, Gürcistan ile aralarındaki problemler konusundaki görüşleriyle ilgilendi. Ankvab, 2005’den beri Gürcistan’da akredite olan azımsanmayacak sayıda diplomat ile yapmış olduğu görüşmelerin sonucunda, Avrupalı diplomatların Abhazya konusundaki yaklaşımlarının değişmemiş olduğunu gözlemlediğini belirtti.

 

“Başka bir diyalog formatı bulmalıyız. Abhaz halkının ve devletinin tavrı net. Bu tavır bağımsız, demokratik ülkemizi geliştirmektir” ifadelerini kullanan Ankvab, Büyükelçi

Hennig’e “Biz kimseyi bizi tanımaya ikna etmeye çalışmıyoruz, sizinle Tiflis üzerinden görüşmek istemiyoruz” dedi.

 

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba da Alman konuğunu, Gürcü-Abhaz ilişkilerinin tarihi ve bugünü, Abhazya dış politikası, Cenevre görüşmeleri ve anlaşmazlık bölgesinde olayların engellenme mekanizması çalışmaları hakkında bilgilendirdi. KU/ÖZ/YA