Abhazya’da seçimlerin ilk turu sorunsuz geçildi

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da parlamento seçimlerinin ilk turu sorunsuz tamamlandı, 13 aday milletvekilliğine hak kazandı.

Abhazya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Batal Tabagua dün yaptığı açıklamada, 10 Mart’ta Abhazya’da yapılan parlamento seçimlerinde ciddi sorunlar yaşanmadığını ve seçime katılımın yüzde 44,50 olduğunu belirtti. 

10 Mart’ta Abhazya’da yeni dönem parlamentosunun 35 milletvekilini seçmek için 148 adayın katıldığı seçimler yapıldı. Seçim gününün çok soğuk ve kar yağışlı olmasının, sabah saatlerinde katılım oranını ciddi şekilde etkilediği ancak, saat 15’e kadar, seçimlerin geçerli sayılması için gerekli olan yüzde 25 oranının geçildiği bildirildi.

Her seçim noktasında ikişer gözlemci ve milletvekili adayının bulunduğu, hiçbir seçim noktasında seçim sonuçlarını etkileyecek ihlallerin yaşanmadığı kaydediliyor.

Abhazya Yüksek Seçim Kurulunun dün açıkladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, 35 milletvekilliği için yarışan adaylardan sadece 13’ü gerekli oy oranına ulaşabildi.

Milletvekilli seçilen isimler şöyle: Raul Hacimba, Valeri Bganba, Vagarşak Kosyan, Guram Barganciya, Ahra Paçuliya, Fazlibey Avidzba, Robert Yaylian, Said Haraziya, Temur Kvitsiniya, Otari Tsivijba, Emma Gamisonyia, Nodik Kvitsiniya ve Bejan Ubiriya.

Parlamento seçimlerinin ikinci turu 24 Mart’ta gerçekleştirilecek ve bu seçimlere ilk turda en fazla oy alan ikişer aday katılacak. İkinci tur seçimlerde seçmenlerin katılım oranı önem arzetmiyor, oyların çoğunluğunu alan aday bölgenin milletvekili seçiliyor. KU/ÖZ/YA