Abhazya’da parlamento seçimleri başladı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’nın 174 seçim bölgesinde parlamento seçimleri için oy kullanma işlemi bu sabah saat 8.00’den itibaren başladı.

Abhazya İçişleri Bakanı Otar Hetsiya, seçimler nedeniyle görev yapacak polis sayısın arttırıldığını açıkladı. Hetsiya, “Polisler her seçim noktasında görev yapacak ve seçimler esnasında düzeni sağlayacak” dedi.

Seçim noktalarının bazılarına kameralar konuldu, görüntüler Sohum’daki Yüksek Seçim Kurulu enformasyon merkezine aktarılıyor. Web kameralar Sohum’daki seçim noktalarına, Gudauta bölgesinin Aatsı köyüne, Pitsunda şehrine, Oçamçira bölgesinin Pakauş köyüne, Tkuarçal şehrine, Gal bölgesi Çuburhinc köyüne yerleştirildi.

Abhazya’da 35 milletvekilliği için 148 aday yarışıyor. Yüksek Seçim Kurulu açıklamalarında aday sayısı 150 olarak bildirilmişti, ancak daha sonra iki kişinin adaylıktan çekildiği bildirildi. Adayların 114’ü inisiyatif gruplar, 34’ü ise siyasi partiler tarafından aday gösterildi.

Birleşik Abhazya ve Abhazya Milli Birlik Forumu partileri 11, Komünist Parti ve Ekonomik Kalkınma Partisi 6’şar adayla seçime katılıyor. Seçimleri 40’dan fazla gözlemci takip ediyor. KU/ÖZ/YA