Abhazya’da 21 Mayıs

Soykırım kurbanları, 21 Mayıs 1864’ün 151. yıldönümünde Abhazya’nın başkenti Sohum’da düzenlenen törenle anıldı.

Anma gecesi meşaleli gençlerin ön sıralarda yer aldığı kortejin Sergey Bagapş Caddesinden sahildeki sürgün anıtına yürüyüşü ile başladı. Meşaleli yürüyüşün ardından sürgünle ilgili bir film izlendi.

Abhazya Devlet Gençlik Politikası Komitesi Başkanı Alyas Avidzba, “Geçmişimizi bilmeden geleceği inşa edemeyiz. Bu yüzden tarihimizi insanlarımızın kalbine ve aklına taşımamız gerekiyor. Çok sevindiricidir ki, gençlerimizin kendilerine hatırlatma yapılmasına ihtiyaçları yok. Tek bir çığlıkla çok sayıda insan toplanıyor. Gençlerimiz atalarımızın hatırasını anıyor ve saygı duyuyorlar” dedi.

Geri dönüş komitesi başkan yardımcısı Alyas Nanba, 21 Mayıs’ın bir yas günü olmakla beraber, parçalanmış Abaza halkının birleşme iradesini ortaya koyma imkanı verdiğini ifade etti: “Tarihimizi bildiğimiz ve andığımız sürece, ileriye gitme, gelişme ve yeniden eski gücümüze kavuşma imkanımız olacak. Özgürlük isteğimizle gurur duyuyoruz ve tarihi adaleti tesis edecek, Abaza halkını ve kardeş halkları birleştirecek bir gelecek için mücadele etmeye hazırız”.

Ürdün’den anavatanına dönen Janna Leyba, 21 Mayıs’ın sadece Abaza halkını değil, çoğunluğu diasporada yaşayan diğer Kafkasya halklarını da birleştirdiğini ifade etti.

21 Mayıs tarihinin bütün Kafkasya için yas günü olduğunu kaydeden Abhazyalı Batal Berzeniya da “Her zaman, vatanını terk etmek zorunda kalan insanlarımızı anacağız” dedi.

Kaynak: Sputnik, Ajans Kafkas