Abhazya yönetimi: Geri dönüş için Suriyeli yurttaşlardan henüz talep gelmedi

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya yönetimi, Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba başkanlığında yapılan toplantıda, Suriye’deki Abhaz diasporasının sorunlarını ele aldı.

Toplantıya, geri dönüş Devlet Komitesi Başkanı Zurab Adleyba, milletvekili Batal Kobahiya, Suriye ve Türkiye’den geri dönüş yapmış olan Amer Kudcba, Yanal Hapışt, Ahmed Marşan ve Oktay Çkotua katıldı.

Toplantının ardından gazetecilere bilgi veren Abhazya Dışişleri Bakanlığının Türkiye ve Orta Doğu bürosu başkanı İnar Gitsba, görüşmeye katılanların Suriye’deki siyasi olaylar dolayısıyla zor durumda kalan yurttaşlara yardımda bulunulması konusunda somut adımları müzakere ettiklerini ve Suriye’ye bir heyet gönderilmesinin gündemde olduğunu kaydetti.

Kısa bir süre önce Dışişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Türkiye ve Orta Doğu bürosunun, konuyla yakından ilgilendiğini belirten Gitsba, “Dışişleri Bakanlığı ve Geri Dönüş Komitesi Suriye diaspora ile sürekli irtibat halinde. Şu ana kadar Suriye’den geri dönüş konusunda bir başvuru olmadı” dedi.

Toplantı katılımcılarının, konunun politize edilmemesi gerektiği ve bunun Suriye’deki yurttaşlara yardım konusunda Abhazya’nın olası inisiyatiflerine engel olabileceği hususunda birleştiklerini ifade eden Gitsba, “Aldığımız bilgilere göre, yakın bir zamanda Suriye diasporası temsilcileri Abhazya yönetimi ile istişareler yapmak üzere ülkemize gelecek. Bu vesileyle kendilerine, anavatanlarına dönmek isteyenlere yardımcı olmaya hazır olduğumuzu tekrar ileteceğiz” dedi. APSNPRS/ÖZ/YA