Abhazya ve Rusya denizden de bağlanıyor

Sohum/Ajans Kafkas – Rusya’nın Abhazya’ya açılımlarına bir halka daha ekleniyor: İki ülke arasındaki deniz ulaşımı başlıyor. Soçi ile Abhazya’nın Gagra kenti arasındaki ilk yolcu vapuru 1 Temmuz’da vira bismillah diyecek.

Feribot seferlerini düzenleyecek olan Olimp-layn şirketinin müdür yardımcısı Aleksandr Keşişyan, hatta 200-250 kişilik vapurların çalışacağını ve iki liman arasında 40 dakikalık yolculuk süresi öngördüklerini söyledi. Rus pasaportu olanlar bu yolculuktan sorunsuz yararlanabilecek.

Keşişyan’a göre insanlar normal kamaralarda 800 ruble, lüks kamaralarda 1200 rublelik biletlerle yolculuk edecek. 3-12 yaş arası çocuklarda ise yüzde 30 indirim yapılacak ve üç yaşından küçük çocuklardan ücret alınmayacak.

Keşişyan, sanatoryum ve tatil organizasyonlarından grup halinde yolculuk için başvuruların gelmeye başladığını, temmuz ortasından itibaren de sefer sayısını artırmak için ikinci bir gemiyi devreye sokacaklarını söyledi. Gürcistan, halihazırda özellikle Türkiye’den Abhazya’ya giden gemilere ‘kaçak’ muamelesi yaparak el koyma ve kaptanı tutuklayıp yargılama politikası güdüyordu.

23 Haziran’da Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş karasularının güvenliğini sağlaması konusunda Rus barış gücüne çağrı yapmıştı. Rusya martta Gürcistan’la anlaşarak Batum ile Soçi arasında feribot seferlerini başlatmıştı. KU/ÖZ/FT