Abhazya seçime hazır

Sohum/Ajans Kafkas – Rusya ve Abhazyalı uzmanlar Abhazya’nın yarın yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine hazır olduğunu düşünüyorlar.

Aynar medya kulübü tarafından Salı günü organize edilen ‘Olağanüstü devlet başkanlığı seçimleri öncesinde Abhazya’ konulu yuvarlak masa toplantısında tarihçi Stanislav Lakoba, 2004’de Bagapş ve Hacimba taraftarları arasındaki meydana gelen gerginlik benzeri bir durumun, önümüzdeki seçimler öncesinde yaşanmamış olduğunu belirtti ve toplumdaki sükuneti, Abhazya’nın iç siyasi yaşamına dışarıdan müdahale edilmemiş olması ile ilişkilendirdi.

Rus siyaset bilimci Aleksey Vlasov, Rusya’nın seçimlere katılacak üç adaya da eşit mesafede olduğunu kaydederken, Abhazya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Batal Tabagua, seçim kampanyalarının, şu ana kadar seçim kanunu çerçevesi dışına çıkmadığını ifade etti.

Abhazya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Vyaçeslav Tsugba ise Abhazya tarihindeki yedinci seçimlere hazırlandıklarını, ilk seçimlerden bu yana seçim kanunun büyük değişiklikler gördüğünü kaydetti. Tsugba, seçim gününde oy kullanımından sonra seçmenin pasaportuna mühür basılacağını ve bunun birden fazla oy kullanımına engel olacağını ifade etti. ABKHZY/ÖZ/YA