Abhazya, Gürcü iddialarını yalanladı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Tarih ve Kültür Mirasını Koruma İdaresi Başkanı Anzor Agumaa, Gürcü eserlerinin korunmadığı yönündeki suçlamaları yalanladı.

Gürcistan’ın, Abhazya’daki Gürcü kültürel mirasının korunmadığı gerekçesiyle UNESCO’ya şikayette bulunmasını değerlendiren Tarih ve Kültür Mirasını Koruma İdaresi Başkanı, tarihçi Anzor Agumaa ülkedeki bütün tarihi mirasın devletin güvenilir koruması altında olduğunu söyledi.

20 Ocak’ta Gürcistan’ın ‘toprak bütünlüğünün’ yeniden sağlanması geçici parlamento komisyonu toplantısında Ulusal Mirasların Korunması Acentesi temsilcisi Georgi Gagoşidze, Abhazya’da Bediysk tapınağında yapılan restorasyon çalışması sırasında Gürcü Çarı III Bagrat’a ait tek freskin yok edildiğini açıkladı.

Anzor Agumaa’nın ifadesine göre, Gürcistan sürekli olarak uluslararası toplumu, Abhazya’da tarihi mirasların yok edildiğine ikna etmeye çalışıyor, ancak bunun gerçekle bir ilgisi yok.

Gürcistan’ın uluslararası toplumu çekmek için farklı bahaneler aradığını belirten Agumaa, “Peki bu uluslararası örgütler, 1992-1993’de Gürcistan tarafından Bediysk tapınağı üzerinde onlarca top mermisi uçurulduğunda neden sessiz kaldı? Onlar neden o zaman da şimdi olduğu gibi bu anıtlar için endişe duymadı? Şimdi ortaya atılan iddialar saygısızlıktan başka bir şey değil” dedi. KU/ÖZ/YA