‘Abhazya Gürcü gemilerine ateş açtı’

Sohum/Ajans Kafkas – Abhaz yönetimi, dün Abhazya’nın karasularına giren iki Gürcü askeri gemisine ateş açıldığını duyurdu. Sohum gemilerin ateş sonucu geri döndüğünü belirtirken Tiflis “Böyle bir olay yaşanmadı” diyerek yalanladı.

Abhazya Devlet Başkanlığı basın sekreteri Kristian Bjaniya’nın açıklamasına göre, dün gün ortasında Abhazya Savunma Bakanlığı’na Gürcü askeri gemilerinin Abhazya sularına izinsiz girdiği yönünde bir haber ulaştı. Abhazya sahil güvenliği de verilen emir üzerine Gal bölgesine bağlı Gagida’nın dört mil uzağına kadar gelen ihlalci iki gemiyi uyardıktan sonra ateş açtı. Bunun üzerine gemiler Abhazya sularından ayrıldı.

Benzer ihlallerin daha önce de yaşandığını belirten Bjaniya, bir kez daha Gürcistan tarafını Abhazya sularına izinsiz girme girişimlerinin ciddi şekilde engelleneceği uyarısı yapıldığını söyledi. Gürcistan sahil güvenlik sözcüsü Lela Mchedlidze ise Abhazya’nın açıklamasını yalanlayarak “Gürcistan gemilerinin tanınmayan Abhazya sahiline yaklaştığı açıklaması gerçek dışı” dedi. KU/ÖZ/FT