Abhazya gönüllülerinin ailelerine maaş

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya hükümeti 1992-1993’deki Gürcü-Abhaz savaşında yaşamını yitiren gönüllülerin ailelerine maaş bağlıyor.

1.5 yıllık bir çalışmanın ardından bu konudaki karar dün kabul edildi. Başbakan Yardımcısı Leonid Lakerbaya "Kafkasya Dağlı Halklar Konfederasyonu Arşivi, Abhazya temsilcileri, Savunma Bakanlığı’nın ortak gayretleri ile sonunda bizim için ölenlerin ailelerine borcumuzun bir kısmını vermeye hazırız" dedi.

Lakerbaya’ya göre, bundan 240 kişi yararlanacak. Maaş miktarı ise ölen gönüllünün ailesinde çalışamayacak durumdaki her fert için 1200 ruble olarak belirlendi. Gönüllülerin 50 yaş üzerindeki anne ve babaları, 16 yaşından küçük çocuğu olan ama başkasıyla evlenmemiş dul eşleri, 18 yaşından küçük çocukları ve yatılı okuyan 25 yaşından küçük çocukları maaştan yararlanacak. Bundan yararlanacak kişilerin maaşları açılacak banka hesaplarına düzenli olarak yatırılacak.

13 ay süren Gürcü-Abhaz savaşında 268 gönüllü hayatını kaybetmişti. Abhazya tarafından savaşa katılan 12 bin kişiden yaklaşık 3 bini ölmüştü. Kuzey Kafkasya, Rusya’nın farklı kentleri, Türkiye, Suriye, Almanya, Ürdün’den savaşa katılıp da yaşamını yitirenlerin aileleri her yıl Abhazya’ya tatil için davet ediliyor. KU/ÖZ/FT