Abhazya alarma geçti

Sohum – Abhazya, dün iki Gürcü casus uçağının Gal bölgesinde düşürülmesinin ardından orduyu alarma geçirirken sınır bölgelerinde de olağanüstü önlemler aldı.

Devlet Başkanı Sergey Bagapş, ülkenin hava sahasını ihlal eden her türlü hedefin vurulması emrini verdi. Bagapş, bölgede Bağımsız Devletler Topluluğu şemsiyesi altında konuşlanmış Rus Barış Gücü’nün komutanı Sergey Çaban’ı makamına çağırarak gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba da, "Gürcistan’a ait 2 insansız keşif uçağının dün Abhazya üzerinde uçuş yaparken düşürülmesi ve benzeri olaylar yüzünden Bagapş’ın talimatı doğrultusunda Abhaz Silahlı Kuvvetleri üst düzeyde alarma geçirildi” bilgisini verdi. Abhazya ordusunun alarma geçirilmesinin ilk aşama olduğunu belirten Şamba, "Topraklarımıza yönelik olası bir saldırıyı önlemek için her türlü hazırlığımızı başlattık ve seferberlik ilan ettik" dedi. Şamba, Gürcistan’ı 14 Mayıs 1994’de imzalanmış Moskova Ateşkes Anlaşması’nı bir kez daha ihlal etmekle suçlayarak "Abhazya yönetiminin defalarca yaptığı açıklamalara rağmen Gürcistan tarafı hava sahasını ihlal etmeye devam ediyor, üstelik uçakların ikisi de güvenlik bölgesi üzerinde düşürüldü" dedi.

Gürcülerin yaşadığı Gal bölgesinde ise 21:00-09:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağının uygulanacağı belirtildi. Ayrıca gerilimin tırmanmasına bağlı olarak Gal sakinlerinin sınırdaki Gürcistan kenti Zugdidi’ye gidiş-gelişlere izin verilmediği ifade edildi. (Ajans Kafkas)