Abhaz elçiliği misyona tam tekmil hazırlanıyor

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’nın ilk Moskova elçisi olarak Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’e güven mektubunu 16 Ocak’ta sunmuş olsa da fiilen çalışmalara henüz başlamamış olan İgor Ahba diplomatik misyona çok iyi hazırlandıklarını kaydetti.

Gençlerden oluşan çok iyi donanımlı bir kadro ile işe koyulacaklarını belirten Ahba, elçilik binasıyla ilgili hazırlıklar tamamlanmadığından mart sonuna kadar bekleyeceklerini belirtti.

Bugünlerde başkent Sohum’da mesai yapan Ahba Moskova’nın merkezinde tahsis edilen elçilik binasının iyi bir tadilat gerektirdiğini belirterek "Rusya taleplerimize çok dikkatle yaklaştı, elçilik için Moskova’nın merkezinde Mayakovski bölgesinde bir yer ayırdı, orada biraz tadilata ihtiyaç var, düşüncem mart ayının sonunda çalışmalarımıza tamamen başlayabileceğimiz yönünde" dedi.

Ahba, kadro seçiminde profesyonellik ve yeterlilikten taviz vermediklerini ifade ederek "Elçilik devletin yüzü, Abhazya’nın yüzüdür. Biz bilgili, profesyonel, uluslararası ilişkiler  okumuş, diplomat, akademisyen, yabancı dil bilen, nispeten gençleri seçtik. Kadroyu oluştururken bunlardan yola çıktık" diye konuştu. Yedi kişilik bir diplomat mekanizmasını oluşturduklarını anlatan Ahba, “Elçilik çalışanları farklı alanlarda çalışma yürütecek: Politika, enformasyon, konsolosluk, ekonomik, diplomatik çalışmalarda büyük önemi olan protokol meseleleri ve daha başka birçok konu” dedi.

‘Büyük ilgi var’

Ahba, yeni yıl kutlamaları sırasında Rusya Federasyonu’nda bulunan birçok elçi ile görüşme fırsatı bulduklarını belirtip ekledi: "Latin Amerika ülkeleri, Asya, Güney Doğu Asya, Ortadoğu, Arap ülkeleri elçileri tarafından dostluk ilişkileri ile ilgilenenler gördüm. Bizim sorumluluğumuz ve en önemli görevimiz, Moskova’da bulunan elçilerle irtibat oluşturmak ve dostluk ilişkilerimizi geliştirmek. Abhazya’nın tanınmasının ardından cumhuriyete ilgi arttı. Rusya Federasyonu bölgeleri bize anlaşmalar da dahil olmak üzere çeşitli meselelerle başvuruyorlar. Şu anda Abhazya ve Rusya arasında karşılıklı yardım konusunda imzalanan Dostluk Anlaşması’na uygun olarak devlet faaliyetlerine yönelik anlaşma hazırlıkları devam ediyor. Yani yeterince iş var ve ben elçilik başkanı ve tüm elçilik çalışanları, yüksek güveni haklı çıkarmak ve devletimizin yeterince temsil edilmesi için elimizden geleni yapacağız.  Abhazya’nın tanınmış olmasından ve bugün elçiliği olmasından ötürü gurur duyuyorum." KU/ÖZ/FT