AB özel temsilcisi Sohum’u ziyaret etti

Sohum/Ajans Kafkas – AB Kafkas Ötesi Özel Temsilcisi, Cenevre görüşmeleri eş başkanı Philippe Lefort 24 Ocak’ta Abhazya’ya resmi bir ziyarette bulundu. 
Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya ve Philippe Lefort arasında basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda, özellikle Cenevre görüşmeleri süreci masaya yatırıldı. Görüşme sonrasında Lefort’un gazetecilere yaptığı açıklamaya göre, anlaşmalık bölgesinde barış ve istikrarın güçlendirilmesi için Avrupa Birliği ile işbirliği imkanları da görüşmede ele alındı. Lefort “Bildiğiniz üzere farklı yaklaşımlarımız olmasına rağmen görüşme oldukça dostça ve açık bir tartışma şeklinde gerçekleşti” dedi.

Lefort ayrıca, “İnsanların Avrupa Birliğinin siyasetini nasıl gördüğünü, bölgede barış ve istikrar yararına birbirimizi nasıl daha iyi anlayabileceğimizi ve yardımlaşabileceğimizi öğrenmeğe çalıştık” açıklamasında bulundu.
 
Lakerbaya’nın ifadesine göre, yapılan müzakerelerde Abhazya’nın temel yaklaşımlarından biri, Abhazya’nın eşit haklara sahip taraf olarak kabul edilmesidir. Lakerbaya “Hiç konuşmamaktansa konuşmak daha iyidir. Madem bizi Avrupa’da görmek istemiyorlar, o zaman Sohum’da konuşalım” dedi.
Avrupa Parlamentosu 17 Kasım 2011’de Rusya’dan Abhazya ve Güney Osetya’daki askeri gücünü çekmesi yönünde resmi bir talep kararı aldı. Bu karar metninde Abhazya ve Güney Osetya hakkında Gürcistan’a ait ‘işgal altındaki bölgeler” olarak söz ediliyor.
 
13 Nisan 2011’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 130 oy ile Abhazya ve Güney Osetya’yı, Gürcistan’ın ‘işgal altındaki bölgeleri’ olarak tanıyan kararı kabul etti.
 
Taraflar Cenevre görüşmelerine, Abhazya, Gürcistan, Rusya, Amerika, Güney Osetya, BM, AGİT ve AB temsilcilerinin katılımı ile devam ediyor. KU/ÖZ/YA