Gürcistan başbakanı yeni hükümeti açıkladı

İrakli Garibaşvili

Gürcistan’da yedi bakanın istifasıyla düşün hükümetin başkanı İrakli Garibaşvili yeni kabineyi açıkladı.

28 Nisan’da Gürcistan Tabi Kaynaklar ve Çevre Bakanı Elgudca Hokrişvili istifa ettiğini açıkladı. 29 Nisan’da Gürcistan Gençlik ve Spor Bakanı Levan Kipiani istifa eden yedinci bakan oldu.

Gürcistan Anayasasına göre, 19 üyeli bakanlar kurulunun üçte birinin değişmesinin ardından hükümetin yeniden güven oyu alması gerekiyor.

Başbakan İrakli Garibaşvili kabinesinin yeni üyelerini açıkladı. Savunma Bakanlığı görevini Tina Hidaşeli yürütecek. Cumhuriyet partisi üyesi, milletvekili Gigla Agulaşvili Tabi Kaynaklar ve Çevre Bakanı olacak. Gençlik ve Spor Bakanı ise Tariel Heçikaşvili olacak.

29 Nisan’daki basın toplantısında İrakli Garibaşvili hükümete yeni iki bakanın geleceğini açıklamıştı, ancak 30 Nisan’da kulislerde aralarında savunma bakanı Mindiya Canelidze’nin de olduğu başka bakanların değişeceği konuşulmaya başladı.

İrakli Garibaşvili’nin yeni bakan adaylarını Gürcistan Devlet Başkanı Georgi Margvelaşvili’ye bugün sunmasının ardından devlet başkanı da yeni bakanlar kurulunu güven oyu alması için parlamentoya sunacak.

Hükümetin güven oyu alması için parlamentodaki çoğunluğun (75+1) desteğini alması gerekiyor. Yenilenen hükümet, devlet başkanının ilgili kararı yayınlamasının ardından göreve başlayacak.

Muhalefet partisi Milli Birlik Hareketi, hükümetin tamamen yenilenmesi çağrısında bulundu. Milli Birlik Partisi dün yaptığı açıklamada, “Ülkeyi krize sürükleyen lari’nin değer kaybetmesine neden olan Tabi Kaynaklar ve Çevre bakanı ile Gençlik ve Spor bakanı değildi. Halkın yoksullaşmasının sorumlusunun eski başbakan Bidzina İvanişvili’dir” ifadelerine yer verdi.

Gürcistan’da bakanların istifalarının ardından başbakanın da hükümetle yollarının ayrılabileceği konuşulmaya başlandı. Uzmanlar bir süreliğine ertelenmiş görünse de bu ihtimalin geçerliliğini koruduğunu düşünüyor.