İsmailova’nın gözaltına alınmasına tepki 

Azerbaycanlı tanınmış gazeteci Hatice İsmailova’nın tutuklanmasına meslektaşları ve insan hakları savunucuları tepki gösteriyor. 

 

AGİT, Özgür Avrupa Radyosu/Radyo Svoboda ve uluslararası insan hakları örgütleri Index on Censorship ile Norveç İnsan Hakları Vakfı Hatice İsmailova’nın gözaltına alınmasını kınadı.

 

Hatice İsmailova, meslektaşı Tural Mustafayev’i intihara teşvik etmekle suçlanıyor. 21 Ekim 2014’de fare zehri içerek intihara teşebbüs etmişti.

 

Üst düzey devlet kademelerindeki yolsuzluk olaylarını ortaya çıkarmasıyla tanınan Hatice İsmailova,  son dönemde Radyo Svoboda’da program yapıyordu.

 

AGİT’in medya özgürlüğü temsilcisi Dunya Miyatoviç’in 5 Aralıkta yayınladığı açıklamada, İsmailova’nın tutuklanmasının Azerbaycan’da gazeteci ve insan hakları savunucularına yönelik sindirme operasyonunun bir parçası olduğu belirtiliyor ve aynı amaçla gözaltına alınan Rasul Cafarov, Seymur Hazi, Nijat Aliyev, Parviz Gaşimli, Sardar Aliyeyli, Omar Mamedov, Abdullah Abilov ve Raşid Ramazanov’un adları anılıyor.

 

Uluslararası Index on Censorship örgütü de İsmailova’nın tutuklanmasını “İlham Aliyev iktidarının otoriter içgüdüleri” ve “Azerbaycan’da basın ve sivil toplum üzerindeki baskıların son örneği” olarak değerlendirdi.

 

İsmailova’nın tutuklanmasını kınayan Radyo Svoboda genel yayın yönetmeni Nenad Peyiç “Hatice İsmailova’nın gözaltına alınması, Azerbaycan’da insan hakları ihlalleri ve hükümetteki  yolsuzlukları araştıran gazetecinin susturulması için iki aydır devam eden kampanyanın bir sonucudur. Mahkeme kararı ile ona utanç verici bir suçlamada bulunuldu. İsmailova profesyonel faaliyetlerinden ötürü cezalandırılıyor” açıklamasında bulundu.

 

İsmailova, Kavkazki Uzel’in 2012 Kafkasya Kahramanı yarışmasında kazanan on kişiden biri olmuştu.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas