Azerbaycan’da muhalefet güçlerini birleştiriyor 

Azerbaycan’da sekiz muhalif parti Kasım’da yapılacak parlamento seçimlerine ortak katılma kararı aldı ve “Azatlık 2015” seçim bloğunu kurdu. 

 

Azatlık (Özgürlük) seçim bloğu Azerbaycan Halk Cephesi ‘Klasik’, Aydınlar, Özgür Demokratlar, Büyük Azerbaycan, Vatandaş ve Kalkınma, Özgürlük, Liberal Demokrat Parti ve Halk Partisi tarafından oluşturuldu.

 

Azerbaycan Halk Partisi lideri Penah Hüseyin’in ifadesine göre, Azatlık 2015 bloğunun öncelikli görevi, özgür seçimlerin yapılması için demokratik atmosferin oluşumunu sağlamak.

 

Hüseyin “Bizler özgür basın ve toplantı hakkının, siyasi tutukluların serbest bırakılmasının, seçim reformlarının yapılmasının ve özellikle de toplumun güveni için seçim komisyonunun yeniden organize edilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Şu anda seçim komisyonları tamamıyla tek bir gücün, iktidar partisinin kontrolünde” dedi.

 

Hüseyin, bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için demokratik reformlardan yana olan tüm siyasi güçlerle işbirliğine hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

 

Azerbaycan Meclisin son seçimleri 7 Kasım 2010’da yapılmıştı. Seçimlere, Yüksek Seçim Kurulu bilgilerine göre 2 milyon 480 bin 205 seçmen katıldı. 125 milletvekilliği için 690 aday seçimlere girdi. Devlet Başkanı İlham Aliyev’in partisi Yeni Azerbaycan 75 milletvekili çıkardı. Bunların dışında diğer partilerden ancak 12 isim ile 38 bağımsız aday meclise girebildi.

 

Ajans Kafkas