AİHM Azerbaycan'ı tazminata mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, vatandaşlarının toplantı düzenleme özgürlüklerini kısıtladığı gerekçesiyle Azerbaycan’ı tazminata mahkum etti. 

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “İslami İttihat” derneği üyeleri Azer Samedov ve İlgar Allahverdiyev’in (İbragimov) toplantı düzenleme özgürlüklerinin kısıtladığına karar vererek Azerbaycan hükümetini tazminata mahkum etti.

 

Azerbaycan Yüksek Mahkemesi, 2004 yılında Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine İslami İttihat derneğinin kapatan yerel mahkemelerin kararını onadı.  Adalet Bakanlığı’nın öne sürdüğü kapatma isteminde İslami İttihat derneğinin tüzüğüne aykırı bir şekilde dini faaliyetlerde bulunduğu iddia edilmişti.

 

Yüksek Mahkemenin kararı üzerine AİHM’e başvuran dernek aktivistleri, “İslami İttihat” derneğinin kapatılmasının yasal olmadığını ayrıca toplantı yapma özgürlüklerinin de engellendiğini iddia etmişlerdi.

 

Aktivistleri haklı bulan AİHM’in kararına göre, Azer Samedov ve İlgar Allahverdiyev manevi tazminat olarak 4’er bin avro, mahkeme masrafları için ise 2 bin avro tazminat alacaklar. Azerbaycan yönetimi tarafından AİHM’in kararı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

 

1992’de kurulan ve 1995’te Adalet Bakanlığı'nın resmi kayıtlarına giren İslami İttihat derneği tüzüklerine uygun olarak eğitim ve hayır faaliyetleri yürütüyordu. İlk yıllarda faaliyetlerini daha çok camilerin sorunlarına yoğunlaştıran dernek, daha sonra Müslüman sivil toplumun inşası ve insan hakları gibi konularla da ilgilenmeye başlamıştı.

Ajans Kafkas