Varşova’ya Çeçen çıkarması

Varşova/Ajans Kafkas – Polonya, Rusya’nın şimşeklerini üzerine çekme pahasına Çeçen-İçkerya Başbakanı Ahmet Zakayev ve şehit edilen Çeçen-İçkerya Devlet Başkanı Aslan Mashadov’un eşi Kusama Mashadova’nın da aralarında bulunduğu Çeçen temsilcilerin katılımıyla uluslararası barış konferansı düzenledi.

Başkent Varşova’da 11-12 Aralık’ta düzenlenen ‘Özgürlük ve Dayanışma İçin’ adlı konferansa Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, Çin, Burma, Kazakistan, Türkmenistan, Tibet, Özbekistan ve Vietnam’dan katılan temsilciler Çeçen halkıyla dayanışma mesajı verip barış umutlarını dile getirdi. İlk gün Polonya parlamentosunda, ikinci gün devlet başkanlığı sarayında gerçekleştirilen konferansın şeref konuğu ise Kusama Mashadova’ydı.

Çeçenya heyetinde ayrıca insan hakları savunucusu Said Emin İbrahimov, gazeteci Mayirbek Taramov, Polonya’daki Çeçen-İçkerya onursal elçisi Adam Borovski, Norveç’teki onursal elçi İvar Amundsen, Çeçenya’ya Destek Danimarka Komitesi’nden Prof. Karl Erik Foverskov, Avusturya Çeçen Demokratlar Birliği Başkanı Visit İbrahimov, Varşova Organizasyon Komitesi üyeleri Rubati Mitsayeva, Rahman Duşuyev ve Abu Kurbanov de yer aldı.

Polonyalı tanınmış politikacıların da iştirak ettiği konferansta Çeçenya’da insan hakları ve Rusya’nın işlediği suçlara değinildi. Mayirbek Taramov ve Rubati Mitsayeva da Çeçenya’daki mevcut durumu somut örnekleriyle anlattı. Katılımcılar ayrıca Mashadov’un cesedini Rus devletinden alabilmek için uğraşan Mashadova’ya uluslararası destek istedi.

Çeçen-İçkerya Başbakanı Zakayev de konferansın ikinci gününde yaptığı konuşmasında tüm katılımcıları barış için güçlerini birleştirmeye davet etti.

Konferans dünyada barış ve demokrasinin desteklenmesi çağrısı yapan bir bildiri ile sona erdi.

Zakayev, Polonya ziyareti sırasında İnsan Hakları Günü münasebetiyle devlet kanalı TVP2’de bir programa katılarak ve Reçi Pospolitoy gazetesine röportaj vererek Çeçen meselesini anlattı.

Rus Dışişleri sözcüsü Mikhail Kamınin, "Polonya devlet kanalında ve ‘Reçi Pospolitoy’ gazetesinde hakkında terörizm suçlaması olan Zakayev’e yer verilmiş olmasının bizi öfkelendirmemesi mümkün değil" dedi. Kamınin, organizasyona destek olanları Polonya-Rusya ilişkilerini bozmaya çalışmakla suçladı. CHNWS/KU/ÖZ/FT