Rusya’nın yedi harikası belli oldu

Moskova/Ajans Kafkas – Rusya Federasyonu’nun aylardır süren ülkenin yedi harikasını belirleme yarışması sona erdi. Kabardey-Balkar ile Karaçay-Çerkes Cumhuriyetlerinin sınırlarında uzanan çift başlı Eblrus dağı yedi harikadan biri sayıldı. Volgograd’daki ünlü Mamayev kurganı da ilk yediye girdi.

Dün kutlanan Rusya Günü’nde Rusya’nın yedi harikasının belirlendiği yarışmanın sonuçları açıklandı. Yaklaşık 26 milyon Rusya vatandaşının oyuyla belirlenen yedi harika listesine Mamayev kurganı ve Elbrus dağının dışında şu yerler girdi: Petegrof, Moskova’daki Vasili Blajennıi Katedrali, Baykal gölü, Manpupuner platosundaki sütunlar ve Kamçatka’daki gayzer ovası.

Elbrus:  5642 m ve 5621 metrelik iki zirvesi olan Avrupa’nın en yüksek dağı. Elbrus şu an aktif olmayan, yoğun buzullarla kaplı çift zirveli bir volkan. İki zirve arasındaki mesafe 1.500 metre. 70’ten fazla buzul, Elbrus’dan vadiye uzanıyor. Toplam 145 km² buzla örtülü. Arapların Ortaçağ’da Cebel El-Elsina ‘Diller Dağı’ dediği Elbrus, ‘Ruhların Kralı’, ‘Tanrıların Tahtı’, ‘Mutluların Yeri’ ve ‘Kutsal Zirve’ diye de anılır.

Mamayev Kurganı: Volgograd’daki kurgan İkinci Dünya Savaşı sırasında ölen yüzbinlerce insan anısına Sovyet lideri Nikita Krusçev zamanında yapımına başlanan ve 8 yılda tamamlanan, elindeki kılıcı göğe kaldırmış bir kadının tasvir edildiği dünyanın en büyük anıtlarından biri.

Manpupuner: Ural Dağları’nın kuzeyinde yedi adet taş kulenin düz platodan yükseldiği ve ‘7 güçlü adam’ olarak da bilinen bir bölge. Rusya’da çok popüler bir yer. Yükseklikleri ve anormal şekilleri nedeniyle en deneyimli dağcıların tırmanmasını bile neredeyse imkansız kılıyor.
Aziz Vasili Katedrali: Kızıl Meydan’da bulunan Blajenni katedrali Moskova’nın simgesi. Mimar Barma ve Postnikov tarafından 1555–1561 yıllarında Kazan Hanlığı’nı yenmenin şerefine inşa edildi. Birbirinden bağımsız duran kilise kuleleri, Kazan seferinin en önemli olaylarını sembolize ediyor. Bir efsaneye göre Çar, bundan daha güzel eser yapamasınlar diye Barma ve Postnikov’un gözlerine mil çektirdi. 1936’da Stalin’in silah arkadaşı Lazar Kaganoviç, katedralin yıkılmasını önermişti. Anlatılanlara göre, Lazar Kaganoviç, Kızıl Meydan ve Pokrov Katedrali’nin maketini hazırlayıp Stalin’e getirir. Katedralin gösterilerin yapılmasına nasıl engel olduğunu ve trafiği çok sıkıştırdığını göstermek için katedrali maketten söküp atar. Stalin biraz düşündükten sonra şöyle der:"Lazar, onu yerine koy!"
Baykal Gölü: Dünyanın en derin gölü. Sibirya’nın güneyinde, Irkutsk Oblast ve Buryatya arasında yer alıyor. ‘Sibirya’nın Mavi Gözü’ diye anılır. Yüzölçümü yaklaşık 31.722 km², uzunluğu 636 km, en geniş yeri 79.5 km’dir. Gölün tabanı deniz seviyesinin yaklaşık 1285 m altındadır. Gölün dibindeki tortulların yaklaşık 7 km kalınlığında olduğu tahmin ediliyor.
Kamçatka Gayzer Vadisi: Rusya’daki en büyük ve en eski Kronotski Biyosfer Ormanı’nda bulunan vadi, dünyanın sadece birkaç bölgesinde rastlanan bir tabiat parçası.
Petergof: Finlandiya körfezinde 1714’te Petro’nun planlarını bizzat çizip İtalyan mimar Rastrelli’ye inşa ettirdiği yazlık saray. Paris’teki Versailles’a rakip bina ve bahçeleriyle göz kamaştıran bir saray kompleksi. Rus sanat ve mimarisinin doruk noktası sayılıyor. 150 anıtsal çeşme ve 4 şelalenin süslediği muhteşem bir bahçesi var.

 KU/ÖZ/FT