Moskova’da Çerkes sorunu tartışılacak

Moskova/Ajans Kafkas – Rusya Bölgeler Bakanlığı Çerkeslerin sorunları hakkında bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyecek.

Rusya Bölgeler Bakanlığı milli departman müdürü A. Juravski ile yapılan görüşme sonucunda Moskova’da sivil toplum adamları, bilim adamları ve siyasetçilerin katılımıyla Çerkes halkının sorunları konulu bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Halkların Korunması Ulusal Hareketi koordinatörü Beslan Kobahiya’nın ifadesine göre, toplantının iyi organize edilmesi için Çerkes sivil toplumunun koordinasyonunu sağlayacak yeni bir inisiyatif oluşturulması gerekiyor.

Kobahiya, “Belirli bir görev doğrultusunda, Rusya’daki bütün Çerkes yapılanmalarının koordinasyonu sağlayabilecek Moskova merkezli ortak sivil toplum örgütünün kuruluşu için harekete geçmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Söz konusu toplantının Mart ayının ilk yarısında, Duma, Sivil Meclis, Bölgeler Bakanlığı veya Moskova Milli Evi’nde yapılabileceğini belirten Kobahiya, bu organizasyonun Çerkes meselesinin Rusya yönetimi nezdinde gündeme alınması ve mevcut sorunların çözümü için başarılı önerilerin hazırlanması yönünde bir dönüm noktası olabileceğini kaydetti. NTPRS/ÖZ/YA/