Kanokov iki yatırım için işi bağladı

Nalçik/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar’a yabancı sermayeyi çekmek için uğraşan Devlet Başkanı Arsen Kanokov iki yeni anlaşmayla Rus firmalarını bağladı.

Kanokov, Moskova’da büyük Rus firma temsilcileriyle toplam 240 milyon dolarlık yatırım anlaşması imzaladı. Ural Madencilik Genel Müdürü Andrey Kozitsın ile varılan anlaşmaya göre firma Kabardey-Balkar’ın Baksan kentinde yılda 1,5 milyon ton çimento üretecek bir fabrika kuracak. 220 milyon dolarlık yatırım sayesinde 500 kişiye iş imkanı doğacak.

Kanokov, Tırnauz şehrinde bulunan Kabardey-Balkar alçı fabrikasının tadilatı ve üretiminin arttırılması için de bir başka anlaşma imzaladı. 20 milyon dolarlık yatırım anlaşmasıyla fabrikanın üretim kapasitesinin beş yılda beş katına çıkarılması hedefleniyor. Şu anda fabrika yılda 100 bin ton üretim yapıyor. Kanokov, inşaat sektöründe büyük bir patlama yapmanın peşinde. Bu sene belirlenen bir stratejiye göre inşaat sektörü 2022’ye kadar ülke ekonomisinin lokomotifi haline gelecek. Kanokov, sektördeki gelişmeyle önümüzdeki yıllarda ülke ekonomisinin büyüme oranının yüzde 9.9’a çıkabileceğini söylüyor. KU/ÖZ/FT