Kadirov’un ünlüleri neden hediyeye boğar ki!

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenler Rus yanlısı Çeçen başkan Ramzan Kadirov’un hakimiyetini perçinlemek için gittiği kent ya da köylerde çaresiz ailelere, dul ve yetimlere bonkörlük yapmasını anlıyor ama Rus yıldızlara paralar saçmasına bir türlü anlam veremiyor.

Çeçenler ülkede bu denli sefalet varken Kadirov’un Caharkale’ye davet ettiği sanatçı, modacı hatta güzellik yarışmalarına katılanlara otomobil veya değerli hediyeler vermesinin sebeb-i hikmetini sorguluyor. Kadirov, Moskovalı modacı ve şarkıcı Sergey Zverev’e 100 bin avroluk bir kol saati hediye etmişti. Rudkovski’ye de 250 bin avroluk bir otomobil hediye ettiği söyleniyor. 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Madina "Ramzan sürekli inanan bir insan olduğunu iddia ediyor, herkesi Çeçen ve Müslüman gelenek ve göreneklerine riayete çağırıyor halbuki kendisi bunlara büyük ölçüde riayet etmiyor. Zverev Rusya ve Çeçenya için hiçbir şey yapmadı, böylesine değerli bir hediyeyi de hak etmedi” derken Caharkaleli Said Emin şunları söyledi: “Doğrusunu söylemek gerekirse önceden de Kadirov’lara, ne küçüğüne ne büyüğüne saygı duymuyordum. Şahsi çıkarları için inanıyor gözüken ve görüşlerini değiştiren insanlara saygı duyulmamalı. Bu parayı modacıya verene kadar biner avrodan yetim çocuklara, az gelirli ailelere ve sakatlara verse daha iyiydi."

 Caharkale bombardımanında yetim kalan 22 yaşındaki İsmail ise "Ramzan bugün kendisinin ülkenin tam sahibi olarak görüyor ve canının istediği her şeyi yapıyor. Kadirov’un bu tür hareketleri saygıyı hak etmiyor. Halbuki Çeçenler her zaman gösteriş ve zenginliği sergilemeye olumsuz bakmıştır. Kadirov sürekli olarak Çeçenyalı birçok kişinin savaşın sorumlusu olarak gördüğü ‘Putin’in adamı’ olduğunu doğruluyor” ifadelerini kullandı. Kadirov, savaş yorgunu ülkenin normalleştiğini ispat için ‘dostum’ dediği ünlü boksör Mike Tyson’ı da şatafatla ağırlamıştı. Çeçen lider, Soçi’de evli kadınlar arasında yapılan 2007 Dünya Güzellik Yarışması’nın adaylarını üç günlüğüne Çeçenya’ya çekmeyi başarmıştı. Güzelleri 15 siyah Porsche ile Çeçenya’yı gezdiren Kadirov, Kenya güzeli Caroline Varkaik’e iki at, iki tavuk ve bir teke hediye etmişti. KU/RA/ÖZ/FT