Kadirov medyayı denetim altına alıyor

Caharkale/Ajans Kafkas – Rus yanlısı Çeçen başkan Ramzan Kadirov, İslami ve vatansever program yayınlamayı reddeden televizyon kanallarını kapatmakla tehdit ediyor.

 

Başkanlık sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre Kadirov dün medya yöneticileriyle yaptığı toplantıda, dini-ahlaki ve vatanseverlik eğitimi konusunda yerel idare, din idaresi ve medyadan ortak hareket edilmesini istedi.

Medyayı toplumun aynası olarak gören Kadirov, bağımsız yayın yapan televizyon kanallarını gün boyu sadece müzik klipleri ve batılı filmler yayımladıkları için eleştirdi. Ülkenin tarihi, kültürü ve insanların yaşamlarına dair vatansever programların yokluğundan yakınan Kadirov, bundan böyle ahlaksız filmlerin ve programların gösterilmesine izin verilmeyeceğini, bu konuda hassasiyet gösterilmeyen kanalların yayınına son verileceğini vurguladı. Kadirov, yerel yönetim başkanları ve imamlara televizyon programlarını takip etme, dini-ahlaki ve vatansever programlar yapılması için gereken önlemleri alma görevi verdi. Cami imamlarını da bilgilerini ekranlardan insanlarla paylaşmaya çağıran Kadirov, "Devlet başkanı olarak bu konuda gereken finans ve teknik desteği garanti ediyorum. Televizyon eğitimde güçlü bir alet. Bugün, hiçbir zaman olmadığı kadar gençlerin ahlak-etik eğitimlerine önem vermemiz gerekiyor" dedi.

Kadirov, İslam’ın temellerinin televizyonlardan öğretilmesiyle gençlerin radikal akımlardan uzak kalacağına olan inancını dile getirdi. Çeçenya’da şu anda 54 televizyon kanalı bulunuyor ancak sadece 19’u aktif yayın yapıyor. RE/ÖZ/FT