Kadirov ‘köprü üzerine’ köprü kuruyor

Caharkale/Ajans Kafkas – İşgal altındaki Çeçenya’da savaş sırasında yıkılan Şelkov bölgesinde Terek nehri üzerindeki köprü yeniden inşa edildi.

Rus yanlısı Çeçen başkan Ramzan Kadirov’a bağlı yönetim, Moskova’dan gelen paralarla 2006’da inşa etmeye başladığı köprüyü altı ay erkenden bitirip yılbaşında hizmete açtı.

Yetkililer, başkent Caharkale-Çervlenaya arasındaki yolun 4’üncü kilometresinde yer alan köprünün 260 metre uzunluğu ve 14,5 metre genişliğiyle Kafkasya’nın en büyük köprüsü olduğunu belirtti. 90 ton yük kaldırma gücüne sahip köprünün en az 100 yıl kullanılması öngörülüyor. Çeçenya’nın kuzey ve güney bölümlerini birleştiren köprünün savaşta yıkılması nedeniyle insanlar 40 km ötedeki bir köprüyü kullanmak zorunda kalıyordu.

7 Eylül’de yine Şelkov bölgesinde Hasavyurt-Grebeskaya yolu üzerinde 1996’da yıkılmış olan köprünün yerine yapılan Greben köprüsünün açılışı gerçekleştirilmişti. Bu köprünün uzunluğu 220, genişliği 7 metre.

24 Temmuz’da Caharkale’de Sunja nehri üzerinde 72 metre uzunluk ve 9 metre genişliğindeki Bellikovski köprüsü açılmıştı. KU/ÖZ/FT