İnguş çocuğu öldürmek yetmedi…

Nazran/Ajans Kafkas – Rus insan hakları örgütü Memorial, olağanüstü bir dönemden geçen İnguşetya’da güvenlik güçlerinin öldürdüğü altı yaşındaki çocuğun ailesinin başına gelen felakete parmak bastı. Memorial’a göre çocuğun amcası güvenlikçileri temize çıkaracak şekilde yalan ifade vermeyi reddettiği için işinden kovuldu.

Rahim Amriyev adlı çocuk 9 Kasım’da İnguşetya’nın Çemulga köyünde güvenlik görevlilerinin ateşiyle ölmüştü. Rahim’in amcası Aslan Amriyev ise yeğeninin ölümü ile ilgili yalan ifade vermeyi kabul etmedi.

Bunun üzerine Çemulga köy yönetiminin idari işlerini yürüten Aslan Amriyev, 15 Aralık’ta savcılıktan gelen bir telefon üzerine işinden oldu. Rahim’in babası Ramzan Amriyev, "Aslan’ın yalan ifade vermeyi reddettiği için kovulduğundan eminiz" dedi.

9 Kasım sabahı evine düzenlenen baskında oğlunu kaybeden Ramzan Amriyev’e güvenlikçiler, Ramzan’ın uzak bir akrabası olan Mahauri’nin evde gizlendiği istihbaratına dayanarak operasyon yaptıkları açıklamasında bulunmuştu. Ancak Amriyev adı geçen kişiyi en son altı yıl önce gördüğünü ve hakkında hiçbir bilgisi olmadığını söyledi.

Rahim Amriyev’in ölümü hakkında bilgi toplamak ve olayı protesto için düzenlenen gösteriyi takip etmek üzere bölgeye gelen Ren-TV muhabirleri de, 24 Kasım gecesi kaldıkları otelden kaçırılarak dövülmüş ve ellerindeki tüm materyale el konulmuştu. Gazetecilerle birlikte Memorial yetkilisi Oleg Orlov da kaçırılmıştı. Nazran’da düzenlenen protesto gösterisi ise polis zoruyla dağıtılmıştı. KU/ÖZ/FT