İmran Abdülazimov iade edilmiyor!

İstanbul- İçişleri Bakanlığı’nın hakkındaki Rusya’ya iade kararı Atatürk Havaalanı’nda pasaportunu yırtınca yerine getirilemeyen Çeçen mülteci İmran Abdulazimov sınır dışı edilmeyecek.

26 Aralık’tan beri Kumkapı’daki Yabancılar Şubesi’nde tutulan Abdülazimov’un Türkiye’de kalmasına izin verildi. Çeçen mülteci bu akşam Yabancılar Şubesi’nden evine gönderildi. İçişleri Bakanlığı’nın Abdülazimov’un oturma iznini gerekçe göstermeden iptal edip öldürülme ve işkence görme ihtimali bulunan Rusya’ya gönderme girişimi kamuoyunun tepkisine yol açmıştı. Bugün bir televizyon kanalının Çeçen mültecinin Moskova’ya gönderileceğine dair verdiği ancak gerçeği yansıtmayan haber de bazı grupların Yabancılar Şubesi’nin önüne gidip tepki göstermelerine yol açtı.
28 Aralık’ta Taksim ve Beyazıt’ta düzenlenen gösterilerde Abdülazimov’un iade girişimi protesto edilmişti. 2002’de yaralı olarak Türkiye’ye gelip tedavisinin ardından Azerbaycan’a giden Abdulazimov, Mart 2008’de yeniden Türkiye’ye gelmiş, iki ay sonra da eşi ve dört çocuğunu getirmişti.
31 Ekim’de oturma izni iptal edilen ve 19 Kasım’da İstanbul’da ikamet ettiği evden alınıp Yabancılar Şubesi’ne götürülen Çeçen mülteci, 26 Aralık’ta Moskova’ya gönderilirken direnip evraklarını yırtmış ve yere yatırılıp kelepçe takılırkenki görüntüleri kameralara yansımıştı. Ailesinin havaalanında bu duruma karşı gösterdiği tepki de vicdanları yaralamıştı. (Ajans Kafkas)