Gürcüler Rusları da öldürmüş

Moskova – Abhazya ile Gürcistan’ı yeni bir krizin içine sürükleyen Tkuarçal bölgesinde Gürcü komandoların düzenlediği baskın sonunda Moskova ile Tiflis’i de karşı karşıya getirdi.

Meğer 20 Eylül’deki baskın sırasında iki Abhaz askerin dışında iki de Rus barış gücü askeri öldürülmüş. Çatışma sırasında yedi Abhaz askeri de Gürcüler tarafından esir alınmıştı. Rus askerlerinde öldüğü, bölgede görevli BM askeri gözetim misyonu UNOMIG’in raporuyla belgelendi. Rapora göre, iki Rus askeri çok yakın mesafeden ateş açılarak öldürülmüş. Bu da incelemeyi yapan uzmanları askerlerin yaralandıktan sonra ateş açılarak öldürüldükleri sonucuna götürüyor.

‘Taammüden cinayet’

Gürcistan ve Rusya raporun ardından açıkça Gürcistan’ı taammüden adam öldürmekle suçladı. Rus Dışişleri Bakanlığı, “Rapor cinayetlerin Gürcü özel güçlerinde işlendiğini gösteriyor. Bu büyük bir acımasızlıkla kasten adam öldürme kapsamında ele alınmalıdır. Suçlular hak ettikleri cezayla cezalandırılmalıdırlar” açıklamasını yaptı.

İki Rus askerinin öldüğünü kabul eden Gürcü tarafı ise rapor resmen açıklanıncaya kadar sessiz kalmayı tercih ediyor.

Tiflis çatışmanın Abhazya’nın kontrolünde olan bölgede değil Yukarı Kodor’da gerçekleştiğini iddia etmişti. Böylece Gürcü yönetimi hem Abhazya hem Rusya’yı sabotaj düzenlemekle itham ederek uluslararası topluma gammazlamaya çalışmıştı.

Ancak UNOMIG’in raporu bu konuda Abhazya’yı haklı çıkardı. Rapora göre çatışma Kodor’da değil sınırın 300 metre içerisinde Abhazya’nın Tkuarçal bölgesindeki askeri eğitim kampında yaşandı.  (Ajans Kafkas)