Ev tazminatlarının yarısı rüşvete

Caharkale/Ajans Kafkas – Savaşta evlerini kaybeden Çeçenler, yıkılan evlerinin karşılığı olarak tahsis edilen tazminatları alabilmek için ödedikleri rüşvetin yüksekliğinden muzdarip.

Tazminat almayı başarabilen Caharkaleli vatandaşların ifadelerine göre, savaşta kaybettikleri evler için verilen tazminatı alabilmenin iki yolu var: birinci ve emniyetsiz olanı, 30 bin rublelik rüşveti önceden vermek. İkinci ve daha güvenli yol ise, tazminat parasını alırken yarısını görevliye bırakmak. Tazminatların alınabilmesi konusunda yürütülen “operasyon” genellikle tazminatı ödemekle ilgilenen görevliler tarafından gerçekleştiriliyor. Paranın paylaştırılması işi ise genellikle Rusya Ziraat Bankası şubesinin hemen yanında gerçekleştiriliyor.

Tazminat parasını almayı yarı tutarında olsa da başaranlardan Caharkaleli Usman, Mir caddesinde bulunan banka şubesinin çıkışında, kendisiyle ilgilenen görevlinin arabasına bindiklerini ve orada parayı anlaştıkları üzere ikiye paylaştıklarını söyledi. Rüşvet vermesinin ardından görevlinin kendisini evine bıraktığını anlatan Umsan, tazminat parasını paylaşmak istemeyen komşularınınsa halen sıra beklediklerini belirtti.

Çeçenya savcılığından yapılan açıklamadaysa, tazminat ödemelerinde yaşanan ihlallere karşı tedbir aldıkları, ancak problemlerin devam ettiği bildirildi.

Çeçenya’da savaşta evlerini ve mallarını kaybedenlere tazminat ödemeleri 2003’de başlamıştı. Ödemeler, yapılan yolsuzluklar sebebiyle birkaç defa kesintiye uğradı. Halen 18 bin kişinin tazminat alabilmek için sır beklediği ifade edildi.

KU/ÖZ/HT