Çernokozovo eski Çernokozovo

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’da savaş sırasında toplama kampı olarak hakkındaki dehşet saçan haberlerle zihinlere kazınan Çernokozovo hapishanesi, kötü ününden bir şey kaybetmiyor. Hapishanede tutulan 124 Çeçen dışarıya uçurdukları bir mektupla işkence gördüklerini bildirdi.

Uluslararası Kuzey Kafkasya Problemleri Komitesi Başkanı Ruslan Kutayev,  “Çernokozov hapishanesinde bulunan 124 mahkum bana, Rusya’daki insan hakları yetkilisine, Rusya başsavcısına ve Çeçenya devlet başkanına bir şikayet mektubu gönderdi" dedi.

Kutayev’in verdiği bilgilere göre, hapishane yetkilileri tutuklu ve mahkumlara işkence yapıyor, dayat atmak gibi şiddete başvuruyor, sağlıklı insanları HIV virüsü (AIDS) taşıyanlar ve tüberküloz hastaları ile beraber tutuyor, çamaşır, nevresim ve battaniye gibi ihtiyaçları karşılamıyor.  Kutayev hapishanede isyan çıkma ihtimaline de değindi.

2007’nin başında Çernokozovo SIZO’da yaşanan problemlere Rus yanlısı Çeçen yönetiminin insan hakları yetkilisi Nurdi Nuhajiyev de dikkati çekmişti. Nuhajiyev, hapishanede tüberküloz hastalarının, psikolojisi bozuk olanların sağlıklı insanlarla aynı koğuşlarda tutulduğunu ifade etmişti. Çernokozovo ilk kez Human Rights Watch’un hazırladığı ‘Cehenneme Hoşgeldiniz’ adlı raporla uluslararası alanda afişe olmuştu. KU/ÖZ/FT