Çeçen mültecilerden mesaj

Ajans Kafkas – Avrupa’da yaşayan Çeçen mülteciler, Çeçen-İçkerya Parlamento Başkanı Jalaudin Saralyapov ve Başbakan Ahmed Zakayev’e bir mesaj gönderdi.
Norveç, Belçika, Danimarka, İsveç, Avusturya, Finlandiya, İspanya, Fransa, İngiltere, İsviçre, Polonya ve Almanya’da yaşayan Çeçenler tarafından gönderilen mesaj şöyle:

“Avrupa ülkelerinde yaşayan biz Çeçenler, evimizde, Çeçenya’da meydana gelen olaylardan ötürü derin üzüntü içindeyiz. Burada, yabancı ülkelerde çocuklarımız sürekli olarak Çeçen halkının kahraman tarihine ilgi duyuyorlar ve sıkça Çeçenya bayrağı, arması ve marşının tarihini soruyorlar. Bizler, asırlık düşmanımız Rus işgalcilere karşı Çeçen halkının yakın zaferi konusundaki umudumuzu yitirmedik. Ve aynı zamanda biliyoruz ki, Avrupa halklarının hemen hepsinin ‘Bayrak Günü’ bayramı var ve bu güne, sonraki nesillerin vatanseverlik duyguları ile yetişmesi çerçevesinde büyük önem veriyorlar.

Buna bağlı olarak, Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Parlamentosu ve Hükümeti’nden, 1991’de Çeçen halkının Çeçen-İnguş ÖSSC Bakanlar Kurulu binası çatısından Rus bayrağını indirip hürriyetperver Çeçen halkının bayrağını astığı tarih olan 22 Ağustos’un “Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Bayrak Günü” olarak ilan edilmesini talep ediyoruz. Bu tarihte Avrupa’da Çeçenlerin toplu olarak yaşadıkları yerlerde Çeçen bayrağı ve armasını en iyi anlatan resim dalında çocuklar arası yarışmalar düzenlenebilir. Ayrıca bir gece düzenlenerek dışarıdan gelen işgalcilere karşı Çeçen halkının yürüttüğü kahramanlık mücadelesi anlatılabilir. Mesajımızın sonunda, Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Parlamentosu ve Hükümetini, Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti’nin anayasal yapısını korumaya yönelik çalışmalarını tamamıyla desteklediğimizi, Çeçen halkının devlet yapısına karşı çıkanları kesin olarak kınadığımızı açıklıyoruz.” CHNWS/ÖZ/HT