BM’den Abhaz-Gürcü sorununa dair karar

New York – BM Güvenlik Konseyi, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü esasında Abhaz-Gürcü sorununun barışçıl çözümünü teşvik eden bir tasarıyı kabul ederken, çatışma bölgesinde ateşkesi denetleyen BM askeri gözlem misyonu UNOMIG’in görev süresini de altı aylığına uzattı.

Pazartesi günü BM Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesinin oybirliği ile kabul etitği tasarıda "Abhaz-Gürcü sorununun Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde barışçıl çözümüne ilişkin çabaların desteklendiği" ifade edildi. Kararda, bütün BM üyelerinin Gürcistan’ın egemenliği, bağımsızlığı ve uluslararası tanınmış sınırları içerisinde toprak bütünlüğüne saygı duyduklarının teyit edildiği belirtildi. Ayrıca bölgede son dönemlerde Kodor ve civarında artan şiddet olaylarından duyulan endişeler dile getirilirken Gürcistan’ın Dostları Grubu’nun taraflar arasında güveni tesis için öngördüğü tedbirlerin desteklendiği kaydedildi.

Kararda eylül ayında Gürcü komandoların Abhazya topraklarında Abhaz güçleriyle çatışmaya girip yeri askeri esir almasıyla ilgili olayla ilgili olarak da tek taraflı olarak Tiflis’in iddialarına yer verdi. Tiflis, Rus komutanın öncülüğünde Abhazyalıların Kodor bölgesine sabotaj için girdiğini iddia etmişti. Kararda UNOMIG’in görev süresinin 15 Nisan 2008’e kadar uzatılması öngörüldü. UNOMIG 121 asker ve 12 sivilden oluşan bir kadro ile bölgede 1993’ten beri görev yapıyor. (Ajans Kafkas)