Asırlık olan yaşadı

Nalçik/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanokov, cumhuriyette yüz yaşını geçmiş yaşlıların gönlünü fethetti.

İş adamlığından siyasete girmiş olan Kanokov, 1 Ekim Uluslararası Yaşlılar Günü nedeniyle ülkede yüz yaşını geçmiş 373 kişiye kendi kişisel bütçesinden 2 milyon ruble yardımda bulundu.

Kabardey-Balkar Çalışma ve Sosyal Gelişme Bakanı Fatima Amşokova ihtiyarlarla ilgili bu özel günde yapılanları şöyle anlattı: “Ekim ayında gelenekselleştiği üzere kentler ve diğer yerleşim birimlerinde ihtiyarlar için programlar düzenleniyor. Köylerdeki kültür evlerinde, yaşlılar yurdunda yaşlılar saygıyla anılıyor ve hediyeler veriliyor. Her bölgede sponsor olarak işadamlarına başvuruyoruz. Az gelirli ihtiyarlara her köyde ve şehirde evlerinde maddi yardımlar yapılıyor, özellikle de gıda yardımı yapılıyor. Yaşlılar için ayrıca özel konser ve programlar da oluyor."

Rusya Emekli Fonu Kabardey-Balkar Şubesi’nin verilerine göre, ülkede yaşayan 175 bin emekliden 114 bini yaşlılar grubuna giriyor. Bunlardan 1700’ü de 90 yaşına ulaştı. SKN/ÖZ/FT