Abhazlar Lata trajedisini andı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhaz-Gürcü savaşı sırasında tahliye yardım ve operasyonuna katılan bir Rus helikopterinin düşürülmesi sonucu ölen 35’i çocuk 84 kişinin ölümüyle sonuçlanan ‘Lata Faciası’ 15. yıldönümünde törenlerle anıldı.

Dün Gudauta ve Tkuarçal kentlerinde düzenlenen anma törenlerine kurbanların yakınları, gaziler ve vatandalar katıldı. 14 Aralık 1992’de Gürcistan askerleri abluka altındaki Tkuarçal’dan Gudauta’ya çaresiz insanları taşıyan Rus helikopteri Gulripş bölgesinin Lata köyü üzerinde düşürmüştü.

Yanarak can verenler arasında sekiz hamile kadın da vardı. Gürcü-Abhaz savaşının devam ettiği 413 gün boyunca Tkuarçal abluka altındaydı. Buraya Rus helikopterleri yiyecek getiriyor ve dönüşte kadın ve çocukları Gudauta’ya götürüyordu.

Ölenlerin cesetleri Gudauta kentinde defnedilmişti. Lata trajedisi kurbanları için yapılan anıtın başındaki törene Abhazya’nın tüm bölgelerinden insanlar geldi.  

Tkuarçal kentindeki tören ise vurulan helikopterin o gün havalandığı yerde yapılan anıtta gerçekleştirildi. Buradaki törene katılan Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Abhazyalıları bu trajedi günlerini, hayatları pahasına Abhazya’nın özgürlüğü için savaşan insanları unutmamaya çağırdı. KU/ÖZ/FT