Rusya’dan “Kara Liste” hamlesi

Rusya Batı tarafından uygulanan yaptırımlara hazırladığı “Kara Liste” ile karşılık veriyor.

Avrupa Birliği’nin Ukrayna’da yaşanan kriz, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakı ve Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi sebebiyle Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımlara Kremlin yönetimi “Kara Liste” hazırlayarak cevap verdi. Rusya’nın hazırladığı “Kara Liste”de toplam 89 siyasetçi, askeri yetkili ve istihbarat elemanı  bulunuyor.

Avrupa Birliği’nin geçen yıl uygulamaya başladığı yaptırımlardan birisi de benzer bir şekilde Rusya’lı siyasetçi, asker ve iş adamlarına Avrupa’ya giriş yasağı getirmekti. Rusya’nın son attığı adım bir misilleme olarak değerlendiriliyor.

Kommersant gazetesinin haberine göre, Rusya’nın hazırladığı 89 kişilik liste içerisinde Avrupa Parlamentosu’nun önde gelen isimleri, üst düzey askeri yetkililer, güvenlik ve istihbarat yetkilileri bulunuyor. Kara Liste’ye alınan isimlerin ağırlıklı olarak Baltık Ülkeleri, Polonya, İsveç, İngiltere ve Almanya vatandaşları olduğunu yazan Komersant gazetesine göre liste ilgili ülkelerin büyükelçiliklerine iletildi.

AB doğruladı

Moskova’da bulunan AB temsilciliği, ilgili karar belgesinin kendilerine ulaştığını doğruladı. Temsicilikten “Listeyi aldık. Hukuki boyutları veya diğer konularla ilgili ek bir bilgimiz yok” açıklaması yapıldı.

G7 yeni yaptırım kararları alabilir

Rusya ile AB arasında bunlar yaşanırken ABD’den yapılan açıklamaya göre önümüzdeki günlerde toplanacak G7 zirvesinden Rusya’ya yönelik yeni ekonomik yaptırım kararları çıkabilir.