İnguşetya’da halkın baskısı işe yaradı

Cuma namazı hutbesinde Hamzat Çumakov’un gündem yaptığı “Çok Çocuklu Aile” statüsü artık İnguşetya’da verilecek.

Rusya Federasyonu kanunlarına göre çok çocuklu sayılan üç ve üstü çocuk sahibi ailelere devlet tarafından yardım yapılır. Bu yardımların içinde çocuk maması, çocuk bezi, süt ve bedava ilaç alma hakkı var. Yardımların alınabilmesi için Rusya Federasyonu Sigorta Kurumu’nun verdiği “Çok Çocuklu Aile” defteri şart. İnguşetya’da bu defteri alma hakkı olan ailelere yerel sigorta kurumu çalışanları bilgilendirme yapmamış, bu kanundan haberdar olup haklarını arayan ailelere de bin türlü zorluk çıkarmış. İmam Çumakov’un hutbe konuşması sonrası İnguşetya’da gündem olan konu bir çok haber ajansına yansımıştı. Bunun üzerine İnguşetya’da hizmet veren sigorta kurumu “Çok Çocuklu Aile” defteri dağıtmak için bir komisyon kurduğunu duyurdu.

Sosyal medya üzerinden ve haber ajanslardan bilgi alan vatandaşlar, İnguşetya’da hizmet veren sigorta kurumlarına akın etti. Aileler artık hakları olan hizmetlerden tam olarak faydalanma imkanı bulmuş oldu.

Cuma hutbelerinde halkın sorunları gündem yapam İmam Çumakov, İnguşetya’da başka bir sorun olan hastanelerdeki hizmet yetersizliği konusunu hutbelerinde konu yapmaya devam ediyor.