Çirikba Helbert Salber ile görüştü

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaceslav Çrikba Avrupa Birliği Güney Kafkasya Özel Temsilcisi Herbert Salber ile görüştü.

Çrikba ile Salber Cenevre görüşmelerinin bir sonraki turu üzerine görüş alışverişinde bulundular. Görüşme hakkında konuşan Cirikba “Toplantıda Cenevre görüşmelerinin son turunda ortaya çıkan sorunlar üzerinde durduk ve önümüzdeki toplantının detaylarını tartıştık. Toplantılarda öncelikli olarak sonuç alınmasını önemsediğimiz, kayıp kişilerin bulunması ve Abhazya’nın kültürel mirasına ait unsurların iadesi konusunu da kendilerine ilettik” dedi.

Çirikba’ya göre Abhazya tarafı Cenevre görüşmelerini önemsiyor. Ayrıca Abhazya, olayların önlenmesi için oluşturulacak mekanizmaların kurulmasını, Abhazya belgelerinin tanınmasını, siyasi vize sorunlarının çözülmesini ve öğrencilerin yurtdışında alacakları eğitimin engellenmemesini öncelik olarak belirlemiş durumda.

Herbert Salber ise Çrikbe ile görüşmesi ile ilgili olarak Cenevre görüşmelerine bağlı olarak güç kullanılmaması konusundaki çalışma gurubunun çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek “Bazı beklentilerimiz var. Çalışmalar sürüyor. Belki de bazı sonuçlar elde edebiliriz” şeklinde konuştu.