Çeçenya’nın bağımsızlık lideri Dudayev unutulmadı

Çeçenya’nın bağımsızlık lideri ve ilk devlet başkanı Cohar Dudayev vefatının 25. yılında unutulmadı. Kafkas Vakfı YouTube kanalı üzerinden gerçekleşen anma programına Cohar Dudayev’in oğlu Degi Dudayev onur konuğu olarak katıldı.

Dudayev sözlerine Türkiye’deki insanların Çeçen özgürlük mücadelesine olan desteklerinin altını çizerek başladı ve “Bu mücadeleyi hala unutmadığınızı bilmekten büyük bir onur duyuyorum.” dedi.

Babasının öldürülmesiyle birlikte yayılan spekülasyonlara değinen Dudayev, “Türk hükümeti tarafından sağlanan telsiz telefon verilerinin Rus hükümetine verildiği ve yerinin tespit edilerek babamın şehit edildiği şeklinde bir takım dedikodular var. Türk hükümetini ve devletini suçlayan bu tarz yalanlar tamamen asılsız ve yanlış.” dedi.

Cohar Dudayev’in idealindeki Kafkasya’nın, tüm Kafkas halklarının birlik ve beraberlik içerisinde aynı çatıda toplanması gerektiği yönünde olduğunu belirten Dudayev, bunun bir gün mutlaka gerçekleşeceğini belirtti.

Dudayev, Kafkasyalı gençlere de şu önerilerde bulundu: “Şu an bile eğitimli insan eksikliği çekiyoruz. Her şeyden önce eğitimli birer insan olmaya çalışmalıyız.”

Babası Cohar Dudayev’in özgürlük mücadelesinden, idealinden ve anılarından bahseden Degi Dudayev izleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

Degi Dudayev babası Cohar Dudayev’i asla unutmayıp, her zaman desteklerini yanlarında hissettirenlere teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

Program serbest kürsü formatında devam ederken, katılımcılar Cohar Dudayev ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

Kafkas Vakfı’nın YouTube kanalı üzerinden programa ulaşabilirsiniz.